Kraków: konferencja poświęcona bł. Matce Klarze Ludwice Szczęsnej

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbywa się dziś konferencja naukowa poświęcona bł. Matce Klarze Ludwice Szczęsnej, współzałożycielce Zgromadzenia sióstr sercanek. Spotkanie zorganizowano w przeddzień setnej rocznicy jej śmierci.

Konferencję, pod nazwą „Błogosławiona Matka Klara Ludwika Szczęsna – apostołka Serca Jezusowego oddana dziełom miłosierdzia”, przygotowało Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

Rano w katedrze wawelskiej odprawiona została Msza Św. Po Eucharystii uczestnicy udali się na wykłady wygłaszane w auli uniwersytetu papieskiego. Wśród prelegentów są m.in.: ks. prof. Józef Marecki, ks. prof. Tadeusz Panuś, ks. prof. Jan Machniak oraz ks. prof. Tadeusz Dzidek.

Matka Klara była zawsze otwarta na potrzeby bliźnich i działanie Ducha Bożego – podkreśla s. Sebastania Choroś, sercanka.

– Błogosławiona Klara Szczęsna nie należy do osób, które odznaczały się jakąś szczególną, spektakularną w dzisiejszym ujęciu działalnością. Dlatego to sympozjum ma nam przypomnieć, kim była, aby pomóc nam poznać jej życie, ale również poznać, w czym tkwi tajemnica jej świętości. Gdy wczytujemy się w jej notatki, zapiski, których pozostało niestety bardzo niewiele, odkrywamy wielkość jej osoby w jej duchowości, w jej heroicznej wierze, nadziei, miłości, ale także heroicznej miłości bliźniego. Takiej w codzienności życia, wobec osób spotykanych spoza zgromadzenia – kapłanów, dziewcząt, służących, którym świadczyła bezpośrednio swoją pomoc, również przez siostry – wskazuje s. Sebastania Choroś.

Klara Ludwika Szczęsna urodziła się w 1863 r. we wsi Cieszki w diecezji płockiej. Mając 17 lat opuściła dom rodzinny i udała się do Mławy. W 1886 r. wstąpiła do ukrytego Zgromadzenia Sług Jezusa, którego zadaniem była praca apostolska wśród służących. Następnie została skierowana do prowadzenia przytuliska dla służących w Krakowie. Rok później, wraz z ks. Józefem Sebastianem Pelczarem, założyła Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Zmarła 7 lutego 1916 r. w Krakowie. 27 września ubiegłego roku została włączona w poczet błogosławionych.

RIRM

drukuj