fot. PAP/Łukasz Gągulski

Mieszkańcy Krakowa tradycyjnie zgromadzili się na Rynku, by święcić pokarmy

W Wielką Sobotę na krakowskim Rynku tradycyjnie zebrali się mieszkańcy miasta i turyści, aby poświęcić przyniesione przez siebie pokarmy. Przybyłym życzenia złożyli metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„Spotykamy się w sercu Krakowa w ważnym dla nas dniu. (…) Jak zawsze są wśród nas nie tylko mieszkańcy; zawsze przyjeżdżała masa turystów. Dzisiaj wyjątkowo mamy także naszych przyjaciół z Ukrainy; w tej chwili nasze miasto jest o jedną piątą większe dzięki uchodźcom” – wskazał Jacek Majchrowski. Zaapelował, by przybyłych, którzy w większości obchodzą święta w innym terminie, przyjąć „z radością i otwartym sercem”.

Prezydent miasta złożył też życzenia wszystkim zgromadzonym.

„Życzę państwu spokojnych, wesołych, pełnych nadziei świąt; żebyśmy przestali żyć w takiej atmosferze działań wojennych, w jakich teraz żyjemy” – podkreślił. Jak przypomniał bowiem, „nam jest bezpiecznie, ale mamy świadomość, że inni są w znacznie tragiczniejszej sytuacji”.

Na Rynku Głównym, mimo niesprzyjającej pogody, jak co roku zgromadzili się mieszkańcy oraz turyści z Polski i zagranicy. Na centralnym placu miejskim trwa też jarmark wielkanocny, na którym swoje produkty prezentują wystawcy z kraju i zagranicy, m.in. z Ukrainy.

Przyniesione przez wiernych pokarmy w ustawionych na stołach oraz tych trzymanych w rękach koszykach, poświęcił ks. abp Marek Jędraszewski. Przywołując pierwsze słowa zmartwychwstałego Chrystusa: „pokój wam”, którymi ten zwrócił się do apostołów, metropolita nawiązał do aktualnej sytuacji Ukrainy.

„To słowo w tych dniach i tygodniach, podczas tych świąt nabiera szczególnego znaczenia, bo zdajemy sobie sprawę, że niedaleko stąd, po wschodniej stronie naszej granicy toczy się okrutna, bezwzględna wojna, podczas której giną nie tylko żołnierze, ale też ludność cywilna, w tym kobiety i – co najbardziej przejmujące i tragiczne – małe dzieci” – wskazał metropolita krakowski.

Przypomniał, że stolica Małopolski przyjęła ogromną liczbę uchodźców, ale przed nami wciąż pozostaje wielkie wyzwanie, czyli „wyzwanie miłości”. Jak podkreślił metropolita, należy bowiem okazać serce przybyłym, co może sprawić, że ludzie myślący wciąż z niepokojem o swojej atakowanej ojczyźnie i bliskich, którzy w niej pozostali, choć na chwilę znajdą wśród nas „oazę serdeczności, pokoju i tak bardzo ważne dla nich poczucie bezpieczeństwa”.

„A będzie to możliwe, jeżeli najpierw w naszych sercach będzie pokój, ten pokój, który przynosi nam zmartwychwstały Chrystus – zwycięzca śmierci, grzechu, nienawiści, kłamstwa i szatana. I takiego zwycięstwa Chrystusa w nas najpierw, z całego serca życzę wam, drodzy bracia i siostry” – zwrócił się do wiernych ks. abp Marek Jędraszewski.

Życzył zgromadzonym, aby dzielili się radością z najbliższymi i wszystkimi, z którymi spotkają się w czasie świąt, a także „może w sposób szczególny, z tymi, którzy goszczą teraz w naszym mieście, a także w całej Małopolsce”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl