Kraków: Trwa konferencja o rabunku polskich dzieci przez Niemcy podczas II wojny światowej

W Krakowie odbywa się międzynarodowa konferencja pt. „Rabunek i germanizacja polskich dzieci w czasie II wojny światowej”. Z Polski podczas okupacji niemieckiej zostało wywiezionych około 200 tys. polskich dzieci. Z szacunków historyków wynika, że powróciło ok. 30 tys. z nich.

Podczas sympozjum głos zabierają osoby, które bezpośrednio dotknęła germanizacja. Zaplanowano też wystąpienia ekspertów z Instytutu Pamięci Narodowej. Wyniki swoich śledztw przedstawią również polscy i niemieccy dziennikarze.

Podczas wojny z Polski i innych krajów Niemcy wywozili dzieci kierując się tzw. kryteriami rasowymi. Dzieci, które nie odpowiadały Niemcom już po ich uprowadzeniu – trafiały do obozów zagłady.

Janusz Ślęzak z oddziału IPN w Krakowie zwraca uwagę, że Niemcy zacierali ślady, przez co dziś wiele osób mieszkających za Odrą nie wie o swoich polskich korzeniach.

Przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze uznano ten rabunek dzieci za zbrodnię przeciwko ludzkości, ale sprawcy tych zbrodni zostali dość łagodnie potraktowani. Zwłaszcza że bardzo dobrze zacierali ślady swojej działalności. Do dziś powoduje to trudności w dotarciu do prawdy. Wiele osób, które dzisiaj mieszkają w Niemczech – nawet nie zdaje sobie sprawy z polskich korzeni – wskazuje Janusz Ślęzak.

Polski rząd domaga się od Niemiec reparacji wojennych. Nasi sąsiedzi uważają jednak, że sprawa została już uregulowana.

Transmisję ze spotkania można oglądać na żywo [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl