Warszawa: obchody rocznicowe agresji sowieckiej na Polskę

Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec i zapalił znicz przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Dziś mija 77. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Uroczystości zaplanowano w Warszawie.

Przed południem na dziedzińcu muzeum Katyńskiego sprawowana była Msza św. polowa. Eucharystii przewodniczył ks. bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W homilii ks. bp przypomniał, że po wojnie przez długie lata działała cenzura a podczas lekcji historii nie przekazywano prawdy o wydarzeniach z 17 września 1939 roku.

– Kłamstw i zmowy milczenia nt. zbrodni sowieckiej było znacznie więcej.  W powojennej Polsce działały cenzura i aparat bezpieczeństwa. Podczas szkolnych lekcji historii milczeniem zostały pokryte: porozumienie Ribbentrop-Mołotow, prawda o sowieckiej agresji z 17 września 1939 roku, informacja o setkach tysięcy zamordowanych i poległych oraz setkach naszych rodaków, którzy zostali deportowani na Sybir oraz bezkresne stepy Kazachstanu. Jedną z najbardziej skrywanych prawd była prawda o zbrodni katyńskiej – zwrócił uwagę ks. bp Józef Guzdek.

Po Eucharystii głos zabrali przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz wskazywał, że Państwo Polskie ma obowiązek wobec przyszłości, by nie powtórzyły się tragiczne wydarzenia z przeszłości.

– By Polska nigdy więcej nie była zdana na obcych, by Polska była zdolna do obrony swojej niepodległości, bytu narodu, ducha niepodległego Polaków. To jest zadanie rządu RP, ale to przede wszystkim wasze zadanie, żołnierze. To wasze zadanie funkcjonariusze, rodzice polskich dzieci. To jest także wielkie zadanie, zawsze z godnością, poświęceniem i bohaterstwem, wypełniane przez Kościół polski – mówił szef MON.

Po godz. 17.00, przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie rozpoczęły się dalsze obchody rocznicy, z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W Przemyślu obchodom 77. rocznicy sowieckiej agresji towarzyszą uroczystości pogrzebowe kpt. Władysława Koby, ostatniego komendanta okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – poinformował Andrzej Arseniuk, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Instytutu Pamięci Narodowej.

– Rok temu zespół prof. Szwagrzyka ekshumował w Rzeszowie szczątki Władysława Koby przy cmentarzu na ul. Podkarpackiej. Przeprowadzono odpowiednie badania. W czerwcu rodzina otrzymała notę identyfikacyjną w Pałacu Prezydenckim, a teraz rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe. Msza św. odbędzie się o godzinie 12.00, zaś o 13.30 nastąpi ten główny element, czyli uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Władysława Koby – zapowiadał Andrzej Arseniuk.    

Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. [czytaj więcej] 

Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Dziś obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 


Galeria
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

 


77. rocznica sowieckiej agresji na Polskę: Uroczystości w Muzeum Katyńskim w Warszawie

Galeria:
fot. PAP/Tomasz Gzell

 

 

drukuj