fot. ipn.gov.pl/Rodzina Ulmów

Wystawa „Samarytanie z Markowej”

Zginęli za pomoc Żydom, jednak ich bohaterska postawa na zawsze pozostanie w pamięci Polaków. Chodzi o rodziny Ulmów zamordowanych 70 lat temu oraz  Baranków którzy zginęli 71 lat temu.

Od dziś do świąt Wielkanocnych w łódzkiej bazylice archikatedralnej będzie można oglądać wystawę o małopolskiej rodzinie Ulmów. Wystawa „Samarytanie z Markowej” została sprowadzona z inicjatywy Parafii Archikatedralnej i łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Po raz pierwszy została zaprezentowana 24 marca 2010 r. w Warszawie. Z kolei zbrodnię dokonaną na rodzinie Baranków upamiętniono wczoraj w kościele św. Barbary w Miechowie gdzie sprawowana była Msza św.   Następnie złożono kwiaty na grobach ofiar.

Mateusz Szpytma, z IPN-u w Krakowie podkreśla, że takich rodzin jak Ulmowie czy Barankowie było dużo więcej, jednak dzisiaj nie pamięta się o ich heroiczności i bohaterstwie.

– Zachodnie media nie chcą przyjmować do wiadomości (czy w Stanach Zjednoczonych, czy w Europie Zachodniej), używając w najwyższym stopniu skandalicznych sformułowań mówiąc o „polskich obozach zagłady”. Obozach które powstawały na ziemiach okupowanych.  Budowali je Niemcy, którzy wprowadzili prawo na podstawie którego Polacy byli półludźmi, a Żydzi byli podludźmi – powiedział  Mateusz Szpytma.

Rodzina Baranków ukrywała w swoim domu czworo Żydów. 15 marca 1943 r. Hitlerowcy przyjechali do wioski następnie rozstrzelali Żydów a także gospodarzy Wincentego i Łucję wraz z dziećmi.

RIRM

 

drukuj