fot. twitter.com/ipngovpl

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Instytut Pamięci Narodowej włącza się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podejmuje w tym czasie szereg działań edukacyjnych. Organizuje konferencje, wystawy oraz konkursy.

Instytut Pamięci Narodowej przy okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej chce przypomnieć Polakom zbrodnie z tamtego okresu.

– Celem obu potęg totalitarnych było zniszczenie Polski, a głębiej – zniszczenie Polaków, żeby przerwać tę ciągłość dziesięciu wieków istnienia narodu polskiego – mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Okres II wojny światowej to walka z polskością.

 – W niemieckich dokumentach znajdujemy dokładne plany, jak rozprawić się z narodem polskim. Przede wszystkim pozbawić go pamięci, szkoły, pozbawić własnej kultury, pozbawić własności, spowodować, żeby Polacy się nie rodzili – dodaje.

 Polacy byli ofiarami wojny, ale nigdy się nie poddali. Prezes IPN dr Jarosław Szarek zauważa jednak, że obecnie pojawia się wiele prób relatywizacji i fałszowania prawdy o wojnie i ofiarach wojny. Dlatego Instytut podejmuje wiele działań, by edukować społeczeństwo, odfałszować i upamiętnić wydarzenia sprzed lat. 

– To jest działalność naukowa, konferencje naukowe, wydawnictwa, publikacje ukazujące się po raz pierwszy – podkreśla prezes IPN.

Polacy do końca września mogą oglądać wystawy historyczne, m.in. „Ściana totalitaryzmów. Polska 1939-45” i „Zbrodnie na Polakach 1939-1945”. Celem IPN-u jest także dotarcie do młodych. Z tego powodu Przygotowany został portal www.wrzesień1939.pl, na którym można zobaczyć wystawy w wersji internetowej.

– Chcemy dotrzeć do młodego pokolenia Polaków za pomocą różnych środków, za pomocą różnych metod – mówi Adam Hlebowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Działania Instytutu obejmują też szkolnictwo. Od września uczniowie szkół średnich będą mieli dostęp do tek edukacyjnych, które zawierają odfałszowane informacje na temat wojny. Młodzi mogą uczyć się historii również poprzez rozrywkę. W tym celu powstała gra „Polskie Państwo Podziemne”, czy płyta muzyczna „10 kroków”. Archiwum IPN przygotowało także konkurs filmowy.

– Konkurs nazywa się „Widziałem wojnę”. Jest to konkurs filmowy. Chcemy, aby młodzi ludzie korzystając z tych dokumentów, ale też z dokumentów, które często mają w domach, rozmawiając ze swoimi dziadkami, spróbowali stworzyć krótkie 4-minutowe filmy, w których opowiedzą o doświadczeniach wojny – wskazuje dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. 

Ważnym aspektem działań IPN jest również oddanie czci bohaterom poprzez godny pochówek czy odnawianie grobów osób poległych w trakcie obrony państwa polskiego. Instytut Pamięci Narodowej obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończy 29 września.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl