fot. poszukiwania.ipn.gov.pl

12 sierpnia w Pałacu Prezydenckim IPN poda kolejne nazwiska ofiar reżimów totalitarnych

Kolejne imiona i nazwiska osób, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, zostaną ogłoszone 12 sierpnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Rodzinom ofiar komunistycznego i niemieckiego terroru wręczone zostaną noty identyfikacyjne.

IPN podał, że „podczas konferencji zostaną ujawnione nazwiska i sylwetki osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach prac prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN”.

„Po półtora roku od ostatniej konferencji identyfikacyjnej będziemy mogli wszystkim Polakom ujawnić imiona i nazwiska tych, których szczątki odnaleźliśmy. Ten dzień to wyjątkowe święto nie tylko dla rodzin, ale przede wszystkim dla Polski. Dla tych kilkudziesięciu zidentyfikowanych osób, których nazwiska zostaną ujawnione, kończy się droga zapomnienia. To również dla nas moment szczególnie ważny, który wieńczy pracę naszego zespołu na drodze poszukiwań ofiar reżimów totalitarnych. 12 sierpnia w Pałacu Prezydenckim powiemy o tych, po których ślad miał zaginąć” – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mec. Anna Szeląg podkreśliła, że IPN ma świadomość, iż „na ten moment rodziny czekały od kilkudziesięciu lat”.

„Czekało również bardzo wielu Polaków. Podczas tej uroczystości ogłosimy nazwiska kilkudziesięciu zidentyfikowanych osób, które odnaleźliśmy podczas naszych prac w ostatnich latach. Są to zarówno ofiary zbrodni komunistycznych, niemieckiego terroru II wojny światowej, jak i żołnierze września 1939 r. Wśród nich są ofiary masowych mordów, a także pojedynczych egzekucji” – wyjaśniła.

„Naszym hasłem są słowa: +Powracamy Po Swoich+, to znaczy, że nikogo nie pozostawiamy na +polu bitwy+. Wracamy po wszystkich. To nasze codzienne zadanie” – przypomniała mec. Anna Szeląg.

Poprzednia konferencja, na której ujawniono imiona i nazwiska ofiar zbrodni komunistycznych odbyła się 3 grudnia 2019 r. Ujawniono na niej nazwiska 16 zidentyfikowanych osób.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji podejmuje działania poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Do tej pory przeprowadzono prace w wielu lokalizacjach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, Niemczech oraz w Gruzji. Biuro ma na celu odnalezienie i identyfikację szczątków Polaków, którzy zginęli w wyniku działań systemów totalitarnych i zbrodni dokonywanych na polskiej ludności.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl