fot. flickr.com

Etiopia: Ponad 80 zabitych w kolejnym ataku na zachodzie kraju

Ponad 80 osób zginęło w kolejnym zbrojnym ataku w regionie Bienszangul-Gumuz na zachodzie Etiopii – poinformowała w środę Etiopska Komisja Praw Człowieka (EHRC). W regionie tym w ostatnich miesiącach doszło do kilku krwawych masakr.

„Otrzymaliśmy informacje potwierdzające, że ponad 80 cywilów zostało zabitych 12 stycznia w pobliżu Daletti w regionie Bienszangul-Gumuz” – powiedział rzecznik EHRC, Aaron Maasho.

Rzecznik nie wskazał, kto mógł dokonać ataku.

Ubogi region Bienszangul-Gumuz jest zamieszkany przez kilkadziesiąt grup etnicznych i w ostatnim okresie stał się areną gwałtownych starć na tle etnicznym. Od września doszło tam do co najmniej pięciu dużych zamachów, a ostatni miał miejsce pod koniec grudnia zeszłego roku. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża informował wówczas o 222 ofiarach śmiertelnych.

Na północy kraju doszło niedawno do stłumienia buntu w dążącej do większej niezależności prowincji Tigraj. Zgodnie z oceną ekspertów, interwencja sił wojskowych w tym regionie przyczyniła się do wymuszonej emigracji co najmniej 950 tys. osób.

„Zginęły setki, jeśli nie tysiące ludzi” – szacowała agencja Reuters.

PAP

drukuj