Irak: 16 zabitych wskutek serii eksplozji w Bagdadzie

Co najmniej 16 osób zginęło, a 35 zostało rannych w wyniku środowych eksplozji, które miały miejsce na północnym wschodzie Bagdadu – poinformowali w czwartek anonimowo przedstawiciele władz irackiej stolicy. Wskutek wybuchów uszkodzony został jeden z meczetów.

Z informacji władz wynika, że środowe eksplozje miały miejsce w magazynie broni w Mieście Sadra, zamieszkanej w większości przez szyitów dzielnicy Bagdadu.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wybuchów; wszczęto śledztwo.

Miasto Sadra zostało nazwane na cześć zamordowanego w 1999 roku na rozkaz Saddama Husajna ojca wpływowego obecnie radykalnego duchownego szyickiego Muktady as-Sadra, którego ugrupowanie zdobyło najwięcej mandatów w majowych wyborach parlamentarnych. Ogromna dzielnica robotnicza jest twierdzą jego zwolenników, którzy walczyli z siłami amerykańskimi kilka lat po inwazji USA na Irak z 2003 roku.

Żaden blok partyjny nie uzyskał większości w wyborach parlamentarnych w Iraku z 12 maja, a proces tworzenia nowego rządu może przeciągnąć się na wiele miesięcy – wskazuje agencja Associated Press.

PAP/RIRM

drukuj