fot. Nasz Dziennik/Mateusz Marek

Senat: dziś możliwe głosowanie ws. obniżenia uposażeń dla parlamentarzystów

Senatorowie najprawdopodobniej dziś zagłosują nad projektem zakładającym obniżkę uposażeń parlamentarzystów o 20 proc. Wczoraj w Senacie odbyła debata na ten temat.

Uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu. Obniżka nie obejmie parlamentarzystów zasiadających w prezydiach Sejmu i Senatu. Nie dotknie także tych posłów i senatorów, którzy pełnią funkcję ministrów lub wiceministrów.

W czasie debaty w izbie senatorowie PO zgłosili m.in. wniosek o odrzucenie projektu. Tymczasem senacka Komisja  Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zarekomendowała przyjęcie nowelizacji bez poprawek.

Jestem przekonany, że wszyscy – albo zdecydowana większość senatorów PiS – zagłosuje za zmianami w tej ustawie – mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Mikołajczyk.

Zawsze mówiłem, jeszcze wchodząc do polityki – wcześniej jako radny powiatowy, że polityka to służba. Tak traktuję też swoją dzisiejszą parlamentarną misję. Jesteśmy wybrani przez społeczeństwo, pracujemy dla społeczeństwa i tak też powinniśmy to traktować. Społeczeństwo ma takie oczekiwania, w związku z tym wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Przypomnę, że drużyna PiS spotyka się w Polsce z mieszkańcami. Tam wiele rozmawiamy, m.in. o tym. Jest to bardzo dobrze odbierana przez społeczeństwo decyzja – zaznacza Łukasz Mikołajczyk.

Przepisy w maju przyjął Sejm. Projekt to efekt obietnicy złożonej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na początku kwietnia. Sprawa dotyczyła wtedy nagród, jakie ministrom przyznała była premier Beata Szydło. Szef partii rządzącej wskazał, że politycy powinni pracować dla obywateli, a nie dla pieniędzy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj