PAP/Andrzej Grygiel

W czwartek pogrzeb ofiar katastrofy w Szczyrku

Pogrzeb ośmiorga ofiar wybuchu gazu, do którego doszło 4 grudnia w domu jednorodzinnym w Szczyrku, odbędzie się w najbliższy czwartek, 19 grudnia. Msza św. żałobna rozpocznie się w południe w miejscowym kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła – podały w poniedziałek władze Szczyrku.

Dwie godziny przez rozpoczęciem Mszy św. zaplanowano modlitwę za zmarłych w kaplicy przy tym kościele. Po Mszy św. ofiary – członkowie znanej w Szczyrku rodziny Kaimów – spoczną na miejscowym cmentarzu.

W poniedziałek rano bielska prokuratura, prowadząca śledztwo w sprawie tragedii, poinformowała o zakończeniu identyfikacji wszystkich ofiar wybuchu gazu. Eksplozja zabiła osiem osób, wśród nich czworo dzieci. Zakończenie sekcji zwłok i identyfikacji otworzyło możliwość wydania zwłok rodzinie. Po południu ogłoszono datę uroczystości pogrzebowych.

Jak poinformowały władze Szczyrku, na czas trwania pogrzebu w kościele parafialnym zostanie wyznaczona strefa dla najbliższej rodziny zmarłych.

„Bardzo prosimy o wyrozumiałość i niezajmowanie oznakowanych miejsc” – podał Urząd Miasta.

Wszyscy chcący uczestniczyć w pożegnaniu ofiar katastrofy będą mogli wziąć udział w Mszy św. żałobnej w kaplicy przy kościele parafialnym.

W dniu uroczystości teren przed kościołem zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego – do zaparkowania dostępny będzie tylko parking boczny od ul. Lipowej. Natomiast parking przy cmentarzu od strony szkoły nr 1 (ul. Szkolna) będzie przeznaczony tylko dla najbliższej rodziny zmarłych.

Na czas przejścia konduktu żałobnego zamknięta zostanie droga od kościoła do cmentarza – od ulicy Lipowej, przez ulice Myśliwską i Beskidzką.

Po wybuchu gazu bielska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Dla dobra toczącego się postępowania, na obecnym etapie śledczy nie udzielają bliższych informacji o jego przebiegu.

Prokuratura czeka na pisemne opinie powołanych w tej sprawie biegłych z zakresu fizykochemii, budownictwa, gazownictwa, geodezji i geologii.

Przed tygodniem śledczy potwierdzili, że jest związek między wybuchem gazu w Szczyrku a pracami budowlanymi prowadzonymi pod ulicą, przy której stał zniszczony dom. Podczas oględzin georadarem ujawniono miejsce przerwania gazociągu, które później zostało odsłonięte i poddane szczegółowym oględzinom.

Do tragedii w Szczyrku doszło 4 grudnia wieczorem. Wybuch gazu zniszczył całkowicie trzykondygnacyjny dom. Ratownicy znaleźli w gruzach osiem ciał ofiar, w tym czworga dzieci.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl