fot. PAP/Marcin Bielecki

[TYLKO U NAS] Dr J. Szarek: Dzisiaj historia jest elementem walki politycznej. Mamy komfortową sytuację, że nas broni prawda, tylko trzeba o tej prawdzie głośno mówić

Kilka tygodni temu usłyszeliśmy z Moskwy, że to Polska wspólnie z Hitlerem była państwem, które odpowiada za wybuch II wojny światowej. To jest historyczne kłamstwo. (…) Dzisiaj historia jest elementem walki politycznej. Mamy komfortową sytuację, że nas broni prawda, tylko trzeba o tej prawdzie głośno mówić – akcentował dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

23 stycznia br. w Jerozolimie odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w których prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału, ponieważ organizatorzy zrezygnowali z wystąpienia prezydenta RP podczas uroczystości. Głos ma natomiast zabrać prezydent Rosji Władimir Putin, który w grudniu kłamliwie zarzucał Polsce, że jest winna wybuchowi II wojny światowej.

– Jeżeli on to kłamstwo powtórzy, to my sobie z tym poradzimy. Bo fakty są takie, że to sowiecka Rosja współpracowała z nazistowskimi Niemcami. Świadczy o tym podpisanie przez nich paktu Ribbentrop-Mołotow 23 sierpnia 1939 roku, któremu towarzyszył tajny protokół, w którym oba państwa dzieliły się wpływami w Europie Środkowo-Wschodniej, co później zostało urzeczywistnione 1 września atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę i 17 września atakiem sowieckim – powiedział dr Jarosław Szarek.

Jedyną skuteczną metodą walki z kłamstwem jest mówienie prawdy – podkreślił prezes IPN.

– Nas broni nasza historia, nasze dzieje w czasie II wojny światowej. Kilka tygodni temu usłyszeliśmy z Moskwy, że to Polska wspólnie z Hitlerem była państwem, które odpowiada za wybuch II wojny światowej. To jest historyczne kłamstwo tak odległe od prawdy, że nie obroniło się. (…) Dzisiaj historia jest elementem walki politycznej. Mamy komfortową sytuację, ponieważ nas broni prawda, tylko trzeba o tej prawdzie głośno mówić – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Celem sowieckiej Rosji po 1945 roku było podporządkowanie sobie Środkowo-Wschodniej Europy.

– Rzeczywistość Polski po II wojnie światowej, to, że w walce z Niemcami przez Polskę przetoczyła się Armia Czerwona, ale ona nie przynosiła nam wolności – te fakty są często niestety nieznane na Zachodzie. Przypominanie o tym, co tu się wydarzyło, jest naszą racją bytu, bo kto wie na Zachodzie, że to zniewolenie Polski zaczęło się niemalże od pierwszych dni po wkroczeniu armii sowieckiej, na zasadzie likwidacji struktur polskiego państwa podziemnego: tysiące żołnierzy wywożonych na Wschód, uprowadzenie przedstawicieli podziemnego państwa polskiego. (…) Jednocześnie w kraju budowanie struktur komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, którego celem była likwidacja wszystkich ludzi walczących o wolne i niepodległe państwo – mówił dr Jarosław Szarek.

– Różne były drogi zniewalania tej części Europy po 1945 roku, ale cel był jeden – podporządkowanie tej części Europy z Polską, Czechosłowacją, Węgrami, Bułgarią i Rumunią Związkowi Sowieckiemu. O tym trzeba mówić. Wierzę, że nawet w tym współczesnym, zrelatywizowanym świecie fakty jednak mają odpowiednią siłę – dodał.

Władimir Putin zarzuca też Polsce, że jest współodpowiedzialna za Holokaust.

– Polska była krajem, który instytucjonalnie nie uczestniczył w zbrodni Holokaustu. Były osoby, które podjęły współpracę z okupantem niemieckim, ale były one piętnowane przez struktury podziemnego państwa polskiego, przez polski rząd na emigracji – tłumaczył prezes IPN.

Całą rozmowę z dr. Jarosławem Szarkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj