Apel IPN do świadków niemieckich zbrodni wojennych w Wielkopolsce

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu poszukuje świadków mordowania w 1940 roku, na terenie tzw. lasów jarogniewickich koło Stęszewa (Wielkopolskie), pacjentów Zakładu Psychiatrycznego w Kościanie.

Trwa też poszukiwanie osób mogących pomóc w ustaleniu tożsamości zamordowanych w tym samym miejscu podopiecznych Zakładu dla Dziewcząt i Kobiet Umysłowo Upośledzonych w Osiecznej k. Leszna.

Jak poinformowała Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN, Komisja prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa, polegającej na zamordowaniu w kompleksie leśnym przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego 542 polskich pacjentów Zakładu Psychiatrycznego w Kościanie i 48 podopiecznych zakładu w Osiecznej. Miało do tego dojść w okresie od stycznia do lutego 1940 r.

Natalia Cichocka podała, że w toku śledztwa ustalono tożsamość ofiar – pacjentów zakładu w Kościanie, nie ustalono natomiast danych zamordowanych kobiet i dziewcząt z zakładu w Osiecznej.

O kontakt z Komisją w Poznaniu proszeni są świadkowie powyższych zdarzeń, w szczególności członkowie rodzin ofiar oraz osoby posiadające informacje dotyczące tej zbrodni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl