fot. PAP

Ślady zbrodni w dawnym więzieniu UB w Białymstoku

Na terenie dawnego więzienia UB w Białymstoku badacze z IPN dokonali kolejnego odkrycia. W piwnicach budynku pracownicy znaleźli wojskowe guziki z orzełkiem z przedwojennego munduru, kilkanaście łusek i pocisków.

Prace prowadzone są w pomieszczeniu, w którym od 1946 roku do początku lat 50. wykonywano wyroki śmierci na żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego. W latach 70. zostało ono przedzielone ściankami działowymi, które przed rozpoczęciem wykopalisk usunięto. Zerwano też betonową posadzkę i znajdujący się pod nią bruk.

Podczas prowadzonych prac odkryto zarys jednej jamy. To w niej  znaleziono między innymi dwa wojskowe guziki z orzełkiem z przedwojennego munduru, kilkanaście łusek i pocisków z broni palnej, najpewniej z sowieckiego pistoletu TT, buty i inne fragmenty ubrań. Prace wewnątrz obecnego aresztu śledczego prowadzone są w ramach wszczętego w 2006 r. śledztwa, dotyczącego zbrodni popełnianych przez funkcjonariuszy Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Białymstoku w latach 1944-1954.

 

 

TV Trwam News

drukuj