Wrocław: Publikacja IPN w 38. rocznicę głodówki kolejarzy z „Solidarności”

„Stacja Solidarność. Protest głodowy kolejarzy 21-27 października 1980 roku” – to tytuł książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 38. rocznicę tych wydarzeń. Publikacja jest monografią i zbiorem wspomnień uczestników protestu.

Autorami książki jest pracownik wrocławskiego oddziału IPN dr Kamil Dworaczek oraz publicysta Tomasz Przedpełski. „Stacja Solidarność. Protest głodowy kolejarzy 21-27 października 1980 roku” to pierwsza tak wyczerpująca publikacja na temat wydarzeń sprzed 38 lat, do których doszło w lokomotywowni we Wrocławiu.

„O strajku głodowym kolejarzy pisał w swoich wspomnieniach jego uczestnik Zygmunt Sobolewski, który swą książkę poświęcił kolejarskiej >>Solidarności<<. Artykuły w prasie podziemnej publikował też prof. Włodzimierz Suleja. My w swojej książce zawarliśmy monografię wydarzeń i wspomnienia kilkudziesięciu uczestników oraz ówczesnego wiceministra transportu Janusza Kamińskiego. Książka jest też bogato ilustrowana” – powiedział PAP dr Kamil Dworaczek.

Przypomniał, że kolejarze podjęli w październiku 1980 r. protest głodowy z powodu żądań płacowych i to podwyżki wynagrodzeń były ich głównym postulatem, choć dodatkowym punktem było też domaganie się ogólnopolskiej rejestracji NSZZ „Solidarność” przez sąd.

„Kolejarze nie strajkowali w sierpniu przed porozumieniami zawartymi z rządem. Gdy ich żądania płacowe były ignorowane zdecydowali się na strajk głodowy. Nie chcieli się zdecydować na zatrzymanie ruchu kolejowego, ponieważ obawiali się, że mogłoby to doprowadzić nawet do interwencji wojskowej z zewnątrz” – zaznaczył historyk.

Podkreślił, że protest miał charakter ogólnopolski, a w głodówce we Wrocławiu uczestniczyli przedstawiciele i pracownicy PKP m.in. z Gdańska, Szczecina i innych mniejszych ośrodków.

„Pracownicy PKP zawiązali międzyokręgową komisję pracowników kolei i zanim doszło do głodówki zwracali się m.in. do Lecha Wałęsy, by nacisnął rząd w kwestiach płacowych dla kolejarzy. Gdy zostali przez niego odesłani z kwitkiem spontanicznie zdecydowali się na głodówkę” – powiedział dr Dworaczek.

Protest zakończył się sukcesem po tygodniu. Rząd zdecydował się spełnić żądania płacowe kolejarzy.

W niedzielę we Wrocławiu w ramach obchodów 38. rocznicy protestu głodowego odprawiono Mszę św. koncelebrowaną przez metropolitę wrocławskiego ks. abp Józefa Kupnego, złożono kwiaty pod pomnikiem św. Katarzyny przy lokomotywowni oraz odbyło się spotkanie z autorami książki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl