fot. PAP/Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] Dr K. Nawrocki: IPN jest wyrazem polskiej niepodległości i suwerenności

Planuję zdynamizować to, czego się wcześniej nie udało i jednocześnie zachować całe dobro płynące z doświadczenia Instytutu Pamięci Narodowej z ostatnich lat – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Lewica podnosi postulat dotyczący likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Politycy argumentują swój wniosek tym, iż ich zdaniem jest to niepotrzebna i droga w utrzymaniu instytucja. Innego zdania jest dr Karol Nawrocki, nowy prezes IPN-u, który na antenie Radia Maryja opowiedział o współczesnych zadaniach, jakie stoją przed organizacją.

– IPN pełni rolę nie tylko badawczą, czyli odkrywa zło, które miało miejsce na terenie Polski za czasów niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, ale również naucza o najnowszej historii. Ponadto poszukuje szczątków ofiar zbrodni komunistycznej, więc z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że IPN jest wyrazem polskiej niepodległości i suwerenności – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Gość audycji „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że przed Instytutem stoi poważne zadanie, by zainteresować polską młodzież historią tak, by chciała się jej uczyć.

– Obecnie młodzież edukuje się przy pomocy innych narzędzi niż dawniej. Dlatego swoją prezesurę chciałbym poszerzyć o walor komunikacji z najmłodszym pokoleniem – powiedział dr Karol Nawrocki.

Jednym z zamierzeń, by ułatwić komunikację z młodzieżą, jest powołanie Biura Nowoczesnych Technologii.

– To jest próba poszukiwania komunikacji, którą rozumieją  młode pokolenia (…). Istnieje cały korpus rozwiązań nowoczesnych technologii, którymi możemy zainteresować młodzież do zgłębiania wiedzy historycznej – podkreślił prezes IPN.

Rozmówca Radia Maryja zapowiedział reorganizację Instytutu, jednak uspokoił, że nie zamierza wprowadzać drastycznych zmian w kadrze, co mogłoby oznaczać utratę pracy przez dotychczasowych pracowników IPN-u.

– Jestem daleki od tego, że w Instytucie nastąpi wyraźne tąpnięcie pod względem osobowym. Jest to instytucja zarządzana przez wiele lat przez dra Jarosława Szarka, z którym wspólnie współpracowaliśmy. Planuję zdynamizować to, czego się wcześniej nie udało i jednocześnie zachować całe dobro płynące z doświadczenia Instytutu Pamięci Narodowej z ostatnich lat – zapewnił dr Karol Nawrocki.

Nowy prezes IPN-u odniósł się również do działalności Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, która działa przy Instytucie. Zdaniem gościa poniedziałkowych „Aktualności dnia” działalność Komisji „jest nacechowana szeroką autonomią”.

– Prezes Instytutu nie ma bezpośredniego wpływu na szefa Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ponieważ podlega on innym rozwiązaniom legislacyjnym. Istnieje pewne zagrożenie w związku z tym, że pion śledczy i ponad osiemdziesięciu prokuratorów miałoby wrócić do prokuratury powszechnej – wskazał rozmówca.

Rozmowa z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl