IPN zachęca do wzięcia udziału w XIV edycji akcji „Zapal znicz pamięci”
Instytut Pamięci Narodowej zachęca po raz czternasty do zapalenia dziś znicza pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach m.in. operacji „Tannenberg” i akcji „Inteligencja’.
Inicjatywa ma przypomnieć o Polakach zamordowanych przez Niemców jesienią 1939 roku – a także w kolejnych latach – w Wielkopolsce, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej.
Koordynator akcji „Zapal znicz pamięci” z Biura Edukacji narodowej IPN, Marta Szczesiak-Ślusarek, wskazuje na szczególny motyw tegorocznego wydarzenia. To upamiętnienie miejsc, w których Niemcy zacierali ślady swoich zbrodni.
– Każdego roku staramy się wybrać motyw przewodni akcji „Zapal znicz pamięci”. Zawsze składamy hołd i upamiętniamy miejsca związane z ofiarami pierwszych miesięcy okupacji, natomiast w tym roku uwypuklamy znaczenie prób i działań podejmowanych przez Niemców ukrywania śladów swoich zbrodni, czyli m.in. Akcja 1005, podczas której wykopywano zwłoki wcześniej zamordowanych osób jesienią 1939 roku, palono na specjalnych stosach i zakopywano popioły, rozsypywano po to, żeby nikt już nie dowiedział się, że w danym miejscu nawet tysiące osób było rozstrzeliwanych – podkreśla Marta Szczesiak-Ślusarek.
Więcej informacji o miejscach zbrodni znajduje się na stronie poznan.ipn.gov.pl.
IPN zachęca także do udokumentowania miejsca, w którym zapalono znicz i wysłania zdjęcia z krótkim opisem na adres [email protected].
Tylko do końca 1939 roku zamordowano na terenach wcielonych do III Rzeszy ok. 40 tys. przedstawicieli polskich warstw przywódczych.
RIRM