IPN ujawni kolejne nazwiska pogrzebanych w kwaterze „Ł”

Z końcem sierpnia, IPN ujawni kolejne nazwiska zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego pogrzebanych na Powązkach w Warszawie. Eksperci prowadzący prace ekshumacyjne w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach nie są jeszcze w stanie określić, ile będzie osób, których nazwiska będą ujawnione.

Szczegóły zostaną podane na konferencji prasowej – informuje prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, kierownik prac na kwaterze „Ł”.

– Jeszcze w sierpniu, najpóźniej we wrześniu odbędzie się konferencja prasowa, na której podamy kolejne nazwiska zidentyfikowanych osób, odnalezionych na „Łączce”. Myślę, że jest to realny termin. W tej chwili dokonujemy wielu czynności, które mają za zadanie doprowadzić do takiej sytuacji, kiedy na konferencji będzie możliwie wiele nazwisk. Dziś za wcześnie, aby mówić o liczbie, dopóki nie ma konferencji prasowej. Myślę, że jest to zrozumiała procedura – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Profesor Szwagrzyk dodaje, że cały czas trwają prace związane z identyfikacją genetyczną szczątków. Jednak dopiero na konferencji będzie można oficjalnie podać tożsamość ofiar.

– Wśród tych, których szczątki z pewnością znajdują się na „Łączce” są nazwiska bardzo znane: gen.  Fieldorf, rot. Pilecki, mjr „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”. Dopóki nie ma konferencji prasowej, nie będziemy informowali o naszych przypuszczeniach czy prawdopodobieństwie, że szczątki tych wymienionych przeze mnie osób zostały odnalezione i zidentyfikowane. Myślę, że to zupełnie zrozumiałe. To już niedługi czas, kiedy będziemy mogli wszystkim państwu przekazać takie informacje. Póki co, bardzo intensywnie pracujemy nad tym, żeby poprzez genetykę szczątki odnalezione w drugim, ale także w pierwszym etapie z tamtego roku przebadać i przywrócić imiona i nazwiska tym odnajdywanym szczątkom – powiedział kierownik prac na kwaterze „Ł”.

Według przymiarek, do III etapu prac ekshumacyjnych na kwaterze „Ł” może dojść wiosnę 2014 roku.

I etap badań na Powązkach w Warszawie mający na celu poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 1948-1956 przeprowadzono w lipcu i sierpniu 2012 roku. W tym czasie odnaleziono szczątki 117 osób, a wydobyto 109. II etap badań IPN trwał od 13 maja do początku czerwca. Badacze, wśród których byli archeolodzy, lekarze medycyny sądowej i genetycy, wydobyli 83 ofiary reżimu komunistycznego.

Dotychczas ekspertom udało się ustalić tożsamość siedmiu osób, m.in.: ppłk. Stanisława Kasznicy, ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych, uczestnika wojny obronnej 1939 r. i Powstania Warszawskiego. Obszar, na którym prowadzono ekshumacje – kwatera „Ł” – to miejsce, gdzie w latach 1948-1956 grzebano kilkaset zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

RIRM/NDZ

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl