fot. PAP/CAF/Andrzej Rybczyński

Instytut Pamięci Narodowej zainicjował projekt „Archiwum zbrodni”

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął projekt pt. „Archiwum zbrodni”. Chce na nowo podjąć śledztwa w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku. Jednocześnie ruszyło śledztwo dotyczące „Krwawej soboty” czyli pacyfikacji internowanych w Kwidzynie.

 W czasie trwającego w Polsce stanu wojennego komuniści internowali „działaczy „Solidarności” oraz innych związków patriotycznych, Konfederacji Polski Niepodległej, Komitetu Więzionych za Przekonania w 52 ośrodkach internowań”. Jeden z nich znajdował się w Kwidzynie. Kiedy 14 sierpnia 1982 r. „internowani czekali na spotkanie ze swoimi rodzinami, ale nie dostali takiej możliwości, podjęli pokojowy protest”. [czytaj więcej]

– Protest został stłumiony nie tylko przez strażników więziennych z Kwidzyna, ale także za sprawą posiłków ze Sztumu i za sprawą milicjantów z Komendy Miejskiej MO w Kwidzynie. Po zgaszeniu tego pokojowego protestu internowanych zamknięto w celach, znęcano się nad nimi, bito, poddawano ich ścieżkom zdrowia i niszczono także przedmioty osobistego użytku – wskazał dr Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 Osoby internowane zostały postawione przed komunistycznym Sądem Wojewódzkim w Elblągu. Część z nich skazano na śmierć. IPN, „realizując swoją misję za sprawą Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu rozpoczęło nowy projekt pod hasłem „Archiwum zbrodni”.

– Aby wszystkie zbrodnie z lat 80. zostały osądzone. Te, które budzą do dnia dzisiejszego kontrowersje w postaci niewyjaśnionych i nie postawionych przed sądem sprawców, ale także te dotyczące ofiar, którym nie zostało choćby w sposób symboliczny zadośćuczyniona ich walka i ich cierpienie, aby IPN i państwo polskie doprowadziło do sprawiedliwości transformacyjnej i do prawdy – powiedział dr Karol Nawrocki.

 Prezes Instytutu dodał, że prokuratorzy rozpoczęli śledztwo dotyczące pobicia internowanych w Kwidzynie sprzed 40 lat. Szczegóły dotyczące niewyjaśnionych zbrodni komunistycznych z lat 80, Instytut ma przedstawić do końca roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl