fot. PAP/Marcin Obara

102. rocznica Bitwy Warszawskiej

W tym roku przypada 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Dzięki heroicznej walce polskich żołnierzy odradzająca się Rzeczypospolita uchroniła Europę przed czerwonym totalitaryzmem. W niedzielę upamiętniono obrońców Radzymina.  

14 sierpnia krwawe walki Bitwy Warszawskiej toczono w okolicach Radzymina, przypomina dr Marcin Paluch, historyk. 85. Pułk Strzelców Wileńskich odbił miasto z rąk Rosjan.

 – Jest to bardzo ważny element walk pod Warszawą, gdyż upadek Radzymina mógłby przyczynić się do tego, że bolszewicy łatwiej mogli zająć warszawską Pragę, a następnie dalsze części Warszawy – zaznaczył dr Marcin Paluch, historyk.

W radzymińskim Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiono uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem ks. abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

 – Cieszę się bardzo, że mogę z wami dziękować Bogu za wolną Polskę – mówił ks. abp. Salvatore Pennacchio.

Nuncjusz apostolski w Polsce wskazał, że w Nuncjaturze Apostolskiej znajduje się medal wybity przez Polaków w 1930 roku. To dowód wdzięczności Polaków dla ówczesnego nuncjusza apostolskiego i przyszłego papieża Piusa XI.

– Za to, że w czasie wojny i najazdu Polski ze wschodu nie opuścił Warszawy – zauważył ks. abp. Salvatore Pennacchio.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele rządu między innymi Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii. List Mariusza Błaszczaka, wicepremiera, ministra obrony narodowej, odczytał Łukasz Kudlicki, szef jego gabinetu.

 – Dziękuję za kultywowanie pamięci o bohaterach tamtych czasów, dziękuję za okazywaną dumę z Wojska Polskiego oraz docenianie naszych byłych i obecnych żołnierzy – czytał w liście Łukasz Kudlicki.

Mieszkańcy Radzymina uczestniczyli w pikniku wojskowym. Zobaczyć można było sprzęt wojskowy i przedmioty codziennego użytku z 1920 roku.

– Mundury z różnych stron Polski. Mamy oryginalny telegraf z okresu Bitwy Warszawskiej działający do dzisiaj – zauważył Tomasz Karasiński z Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław. [czytaj więcej]

Jeden z pikników wojskowych odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Piknik „Zostań żołnierzem RP” to szansa na zapoznanie się z nowoczesnym sprzętem wojskowy, podkreśla podpułkownik Artur Sak.

– Wszystko to, co najlepsze w wojsku polskim można zobaczyć. Będą czołgi Leopard, będzie czołg amerykański Abrams, który, jak wiemy, niedługo znajdzie się na wyposażeniu. Przede wszystkim będzie można spotkać się z żołnierzami – mówił ppłk Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Mariusz Błaszczak zapewnia, że rząd nie ustanie w rozwoju armii.

– Naszym zadaniem, władz państwa polskiego, jest zbudowanie tak silnego wojska polskiego, aby agresor nie odważył się napaść na naszą Ojczyznę – akcentował szef MON.

Nas błoniach Stadionu Narodowego kilkudziesięciu biegaczy stanęło na starcie biegu „Piątka z żołnierzem”. Jak podkreśla jego uczestnik Mateusz, bieg to forma uczczenia pamięci żołnierzy Bitwy Warszawskiej.

– Mój dziadek walczył w 1920 roku, więc jest szacunek dla niego, dla tych, którzy polegli – zwrócił uwagę uczestnik biegu.

Janusz Bukowski wskazuje na potrzebę podziękowania dzisiejszym żołnierzom.

– Myślę, że dla nich wszystkich dzisiaj biegniemy, dla tych, którzy walczą, dla tych, którzy oddali życie dla nas, dla tych, którzy są dzisiaj i pilnują granic – zaznaczył Janusz Bukowski.

Bieg rozpoczął Mariusz Błaszczak.

– Życzę, żebyście swoje rekordy życiowe poprawiali, biegnąc z okazji wielkiej Wiktorii Warszawskiej – mówił szef MON.

Wieczorem pamięć żołnierzy poległych w 1920 roku uczcił prezydent Andrzej Duda. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył się Apel Pamięci.

– Dzięki geniuszowi marsz. Józefa Piłsudskiego, dowódców, dzięki niezłomności polskich żołnierzy, nieprawdopodobnemu bohaterstwu udało się pokonać Sowietów, odeprzeć ich i odnieść jedno z największych zwycięstw i najważniejszych w historii nie tylko Europy, ale i świata. Dlatego my, Polacy jesteśmy tak z tego zwycięstwa dumni i każdego roku tak bardzo się radujemy. Także i dzięki opiece Matki Najświętszej i Opatrzności polski żołnierz wtedy zwyciężył – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w poniedziałek 15 sierpnia. Rano Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej, w Ossowie odda część poległym żołnierzom. O godzinie 10.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona zostanie Msza święta za Ojczyznę. Dwie godziny później na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się Uroczysta Odprawa Wart Przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent Andrzej Duda wręczy nominacji generalskie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl