By unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58830258

Warszawa: rada miasta poparła projekt uchwały dot. budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Rada Warszawy poparła projekt uchwały o budowie pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ze względu na kalendarz działań monumentu nie uda się jednak ukończyć na przypadającą za rok 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.

W myśl uchwały, pomnik Bitwy Warszawskiej ma stanąć na placu Na Rozdrożu. Ma być wzniesiony na podstawie projektu wyłonionego w konkursie. Stołeczni radni byli zgodni co do upamiętnienia bitwy. Dyskusję wzbudził projekt stanowiska rady ws. budowy pomnika autorstwa Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z nim monument powinien uwzględnić charakter wypoczynkowy placu oraz zieleń i istniejącą tam fontannę. Radni PiS zgłosili do tego poprawki. Podnosili, że umniejszy to uhonorowanie bitwy. Poprawki jednak odrzucono.

Poseł PiS Andrzej Melak chwali inicjatywę budowy pomnika. Zauważa jednak, że trzeba uważnie obserwować działania władz stolicy w tej sprawie. 

– Z niecierpliwością czekamy na efekt. Zobaczymy, jaką on przyjmie postać. Czy zadowoli gusta warszawiaków, a przede wszystkim, czy w ogóle powstanie, bo od decyzji do realizacji jest długa droga. Podejmowane były decyzje o różnych upamiętnieniach wydarzeń historycznych przez radę Warszawy, a później były zapominane i nie są realizowane – zaznaczył poseł Andrzej Melak.

Decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej rozegrała się na wschodnich przedpolach Warszawy w dniach od 13 do 15 sierpnia 1920 r. Bitwa Warszawska określana jest mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

RIRM

drukuj