fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. J. Kurzępa: Niemcy w sposób dla nas oczywisty są sprawcami hekatomby II wojny światowej

Żołnierze września 1939 r. walczyli na Westerplatte w sposób bohaterski, do ostatniego naboju. Uznane i respektowane zostało to również przez niemieckich okupantów. To oni w sposób dla nas oczywisty są sprawcami hekatomby II wojny światowej mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” prof. Jacek Kurzępa, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek Sejm przyjął specustawę ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Za głosowało 262 posłów, przeciw było 164, natomiast jeden wstrzymał się od głosu.

Jesteśmy w sytuacji szalenie zaskakującej. Okazuje się, że połowa sali sejmowej głosowała przeciwko tak istotnej ustawie. Ma ona doprowadzić do sytuacji, w której z pewnego chaosu i chaszczy zapomnienia wyłoni się godny pomnik II wojny światowej; bohaterskich żołnierzy z Westerplatte. Przez tę ustawę chcemy nadrobić pewne niedociągnięcia samorządu lokalnego Gdańska, który przez ostatnie ćwierć wieku totalnie zaniedbał to miejsce, pozostawił je samym sobie – zwrócił uwagę prof. Jacek Kurzępa.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że politycy tzw. totalnej opozycji próbują tej sprawie odebrać należyte znaczenie.

Powiedziałbym nawet więcejnależytego patosu. Przecież żołnierze września 1939 r. walczyli na Półwyspie Gdańskim w sposób bohaterski, do ostatniego naboju. Uznane i respektowane zostało to również przez niemieckich okupantów. Takim gestem było chociażby pozwolenie majorowi Henrykowi Sucharskiemu po negocjacjach iść z szablą oficerską do niewoli. Wobec powyższego mamy tutaj spór o prawdę, dotyczącą tego, że agresorem były Niemcy. To oni dla nas w sposób oczywisty są sprawcami hekatomby II wojny światowej – podkreślił gość Radia Maryja.

Przypomnijmy, że posłowie PiS, którzy są autorami ustawy, chcą m.in., by Westerplatte – lepiej niż dotychczas – ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po ataku III Rzeszy Niemieckiej na Polskę.

Całą rozmowę z udziałem prof. Jacka Kurzępy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj