fot. wikipedia

Powstanie specjalny organ ds. nieprawidłowości związanych z reprywatyzacją?

Sejmowa Komisja Ustawodawcza debatuje nad ustawą powołująca tzw. komisję weryfikacyjną. Posłowie zdecydują o utworzeniu organu, który miałby zbadać nieprawidłowości występujące przy reprywatyzacjach w Warszawie. Powołanie specjalnej komisji zaproponował resort sprawiedliwości.

Komisja weryfikacyjna ma badać decyzje reprywatyzacyjne podjęte przez władze Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem.

Przewodniczącym organu ma być jeden z wiceministrów sprawiedliwości, a jego skład wybierze parlament. Decyzje podejmowane przez komisję miałyby być opiniowane przez przedstawicieli stołecznych organizacji obywatelskich.

Komisja weryfikacyjna będzie nie tylko stwierdzać nieprawidłowości, ale także pilotować dalszy bieg poszczególnych spraw – wskazuje poseł Marek Ast, szef sejmowej Komisji Ustawodawczej.

W sytuacji, kiedy komisja stwierdzi, że te decyzje były wydawane z naruszeniem prawa, będzie miała możliwość kierowania spraw do sądu i przede wszystkim podważania tych decyzji, łącznie z odwracaniem ich skutków. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele skutków jest nieodwracalnych, ale osoby, które dopuściły się nadużycia prawa, powinny ponieść odpowiedzialność – zaznacza Marek Ast.

Sejmowa Komisja Ustawodawcza ma dziś przedstawić sprawozdanie dotyczące powołania komisji weryfikacyjnej.

Drugie czytanie ustawy odbędzie się najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w przyszłą środę.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj