fot. PAP/Darek Delmanowicz

MPWiK: badania potwierdzają – warszawska kranówka zdatna do spożycia

Warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi określone przepisami prawa krajowego i unijnego – informuje w niedzielę Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, powołując się na wyniki badań jakości wody. Zdatność wody potwierdza także inspektorat sanitarny.

Warszawskie wodociągi, w związku z awarią kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni „Czajka” i spuście części nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do Wisły, opublikowały na swojej stronie internetowej wyniki badań z soboty, które potwierdzają, że jakość wody dostarczanej warszawiakom przez MPWiK spełnia określone wymogi.

Badania dotyczą obydwu stacji uzdatniania wody MPWiK – SUW „Filtry” i SUW „Praga”. Zgodnie z wynikami, pod względem żadnego z parametrów (coli, Ecoli, mętności i odczynu PH) woda nie przekracza obowiązujących norm.

Jak zapewniło MPWiK, parametry warszawskiej kranówki są stale kontrolowane na każdym etapie uzdatniania oraz bezpośrednio w sieci miejskiej.

MPWiK posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych ok. 170 tys. badań wody” – podała spółka.

Kontrole jakości wody w Warszawie prowadzi także sanepid, którego komunikat z soboty przedsiębiorstwo dołączyło do informacji na swojej stronie. Jak czytamy w piśmie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m. st. Warszawie, Jadwigi Mędelewskiej: „Woda w sieci wodociągu warszawskiego jest bezpieczna i nie zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców”. Przebadane próbki pobrano w piątek.

Jednocześnie PPIS w stolicy przypomniała, aby nie stosować wody z Wisły do pojenia zwierząt, podlewania warzyw, trawy ani do innych celów gospodarczych. Mędelewska wskazała, aby unikać bezpośredniego kontaktu z wodą i nie łowić ryb od miejsca zrzutu ścieków (na wysokości Mostu Marii Skłodowskiej Curie) w kierunku północnym.

Ponadto PPIS w m. st. Warszawie informuje, iż badania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi będą kontynuowane, a informacja o ich wynikach będzie na bieżąco przekazywana” – zapewniono w komunikacie.

Do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” doszło we wtorek. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd MPWiK podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły – do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Zakład „Czajka” oczyszcza ścieki z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i okolicznych gmin, a od 2012 roku także te z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej. Awarii uległy tylko kolektory przesyłające nieczystości z dzielnic na lewym brzegu Wisły. Zrzut ścieków, przeprowadzany z dawnego kanału ściekowego przy moście im. Marii Skłodowskiej Curie, dotyczy Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włoch oraz części Mokotowa.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w sobotę, że rozpoczęty został proces ozonowania ścieków. Chodzi o to, aby w ściekach trafiających do Wisły było jak najmniej bakterii i zarazków.

PAP/RIRM

drukuj