fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W Warszawie trwa IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej

Narody naszego regionu od zawsze wykazywały wielką dynamikę duchową.  Przejawiała się ona w związku polityki z wartościami – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W polskim Parlamencie obraduje dziś IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.

W spotkaniu uczestniczą byli opozycjoniści walczący o niepodległość krajów m.in. byłej Jugosławii, NRD i Czechosłowacji. Na szczyt przyjechali też szefowie i delegacje parlamentów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Wydarzenie wpisuje się w 30. rocznicę demokratycznych zmian 1989 roku.

Marszałek Kuchciński wskazał, że obecność przedstawicieli parlamentów „świadczy o przywiązaniu do współpracy parlamentarnej i woli budowania jedności regionu”.

– Pomnienie komunizmu oraz wielkich przemian związanych z „jesienią narodów” stanowią skarbnicę naszych doświadczeń. Możemy mieć różne oceny komunistycznej przeszłości naszych krajów, narodów i państw, jednak jest ona traktowana jako wspólny mianownik, który sprawia, że pojawiające się dzisiaj niektóre wyzwania są podobne. Do najważniejszych z tych podobnych wyzwań zaliczyłbym współpracę na rzecz budowania bezpieczeństwa regionu, a także debatę wokół systemu wartości w całej współczesnej Europie, w tym znaczenie wolności obywateli i suwerenności państw, suwerenności narodów – zaznaczył marszałek.

Główną częścią spotkania jest uroczysta sesja w Senacie podzielona na dwie części: „Upadek Komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej – kształtowanie wspólnej pamięci historycznej” oraz „Europa Środkowa i Wschodnia wobec wyzwań współczesnego świata”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl