Kluczowy dzień szczytu klimatycznego

Dziś w Warszawie w ramach szczytu klimatycznego rozpoczną się kluczowe polityczne negocjacje m.in. na temat nowego porozumienia klimatycznego i finansowania polityki klimatycznej.

Po południu rozpocznie się uroczysta sesja konferencji, w której wezmą udział m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, premier Donald Tusk, przewodniczący konferencji Marcin Korolec oraz inni ministrowie i szefowie państw.

Do Warszawy przyjadą m.in. prezydenci Tanzanii, Nauru, Etiopii, a także przedstawiciele USA i UE.

Poseł Dariusz Bąk, członek sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, zwraca uwagę na sprawę włączenia w system pochłaniania szkodliwych gazów cieplarnianych przez polskie lasy. W tej chwili mówi się jedynie o zatłaczaniu CO2 pod ziemię, natomiast nie podejmuje się tematu o naturalnym pochłanianiu dwutlenku węgla.

Parlamentarzysta przypomina, że ta sprawa miała być już zapisana w protokole z Kioto. Niestety tak się nie stało.

– To wiązało się z tym, że gdybyśmy we wzmożony sposób spowodowali pochłanianie CO2 poprzez dodatkowe zabiegi, dodatkową działalność gospodarczą, to otrzymywalibyśmy dodatkowe środki. Dotyczy to lasów, ale także zdegradowanych torfowisk, które mogłyby w sposób naturalny pochłaniać więcej dwutlenku węgla niż dotychczas, ale za to musiałyby  one otrzymywać pieniądze. Wielokrotnie domagaliśmy się od aktualnego rządu, żeby Polska stawiała ten temat na pierwszym miejscu, ale tutaj nie ma woli rządu. Dlatego jest to dla nas tak ważne – mówił poseł Dariusz Bąk.

Rozmowy w ramach szczytu klimatycznego mają potrwać do piątku.

RIRM

drukuj