Komitet Bioetyki PAN atakuje klauzulę sumienia

Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk uznał, że klauzula sumienia jest nadużywana i służy narzucaniu pacjentom przekonań moralnych lekarzy – informuje jedna z gazet.

Stanowisko komitetu jest efektem, m.in. wyroków Trybunału w Strasburgu po skargach naszych obywateli. Komitet uznaje, że w sytuacji, gdy lekarz czy pielęgniarka powołają się na klauzulę, dyrektor placówki powinien wyznaczyć innego medyka.

Jeśli świadczenia nie chce wykonywać nikt, trzeba zorganizować współpracę z kimś, kto się tego podejmie. Jednocześnie komitet wskazał, że  lekarz ma obowiązek poinformowania o tym, że dziecko może być zabite, i wskazać miejsce, w którym może się to dokonać.

Lekarz czy pielęgniarka nie mogą także odmówić wypisania produktów leczniczych, w tym środków antykoncepcyjnych. Dr. Anna Gręziak, była prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich akcentuje, że klauzuli sumienia nie sposób nadużywać.

– Po prostu albo jest i człowiek, który ma prawo do wolności wyznania i sumienia kieruje się tym i korzysta z tego prawa konstytucyjnego, albo tego nie ma. Jakakolwiek mowa o nadużywaniu tutaj czegoś, to błąd w samej definicji. Oczywiście jest bardzo przykre, że w tej chwili wyrywają się do przodu jeszcze przed strukturami europejskimi, bo zdaje się, że ta sprawa jest podnoszona także na Komisji Europejskiej. Myślę, że tu mimo wszystko nie ma się czego obawiać – pokrzyczą, pokrzyczą i nie zmienią konstytucji w tym zakresie, a my będziemy się domagać, żeby było to respektowane – ocenia  dr. Anna Gręziak.

Za stanowiskiem w sprawie klauzuli sumienia głosowało w ubiegłym tygodniu 24 z 26 członków Komitetu.

Zdanie odrębne złożyła prof. Barbara Chyrowicz, bioetyk z KUL.

Uznała, że obowiązek wypisania przez lekarza pigułki poronnej idzie za daleko, bo bezpośrednio przyczynia się do uśmiercenia istoty ludzkiej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl