Warszawa: IX Warszawski Piknik Archiwalny „Skarby archiwów”

Fotografie wykonane w Pałacu Prezydenckim, ryciny z sejmowych archiwów, fotografie natury, prezentacja różnych rodzajów taśm filmowych, a także dzień otwarty w Belwederze – to niektóre z atrakcji IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, który rozpocznie się w sobotę.

Impreza została zorganizowana przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie i potrwa do niedzieli.

W ramach wydarzenia będzie można obejrzeć szereg wystaw, m.in. „Czas relaksu…” Archiwum Państwowego w Warszawie, ukazującą miejsca w stolicy, w których warszawiacy spędzali czas wolny pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX w. Polska Akademia Nauk przygotowała wystawę „Badacze krajowej flory”, a archiwum Zamku Królewskiego – „Zamkowe ogrody. Projekty i realizacje”.

Swoje zasoby – po raz ósmy – udostępni także Archiwum Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W Ogrodzie Botanicznym Kancelaria Prezydenta pokaże wystawę fotograficzną pt. „Cztery pory roku w Ogrodzie i Pałacu Prezydenckim”. W sobotę zaplanowano także dzień otwarty w Belwederze. Odwiedzający będą mogli zobaczyć wnętrza pałacu, a także zapoznać się z wystawą pt. „Józef Piłsudski w Belwederze – na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego”.

„Sejm w ikonografii. 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej” to kolejna ekspozycja, którą obejrzeć będą mogli uczestnicy pikniku. Wystawa nawiązuje tematyką do rocznicy zwołania pierwszego Sejmu Walnego w 1468 r. oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Składają się na nią eksponaty pochodzące ze zbiorów Archiwum i Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej.

Sejmowe archiwum udostępni m.in. ryciny z czasów Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy oraz Jana III Sobieskiego. W zbiorach znajdą się także dziewiętnastowieczne ryciny przedstawiające podział miejsc między poszczególnych senatorów w Sali senatorskiej warszawskiego Zamku Królewskiego, a także układ ław poselskich z podziałem na województwa w Sali Poselskiej.

Pokazane zostaną także fotografie nieistniejących już budynków – Aleksandryjsko-Maryjskiego Instytutu dla Panien, w którym zebrał się pierwszy Sejm odrodzonej Polski w lutym 1919 r., oraz wnętrza starej Sali Posiedzeń Sejmu w tym budynku.

Wydarzenie będzie również okazją do zapoznania się z archiwalnymi kronikami filmowymi w ramach bloku „Filmowe ogrody w zbiorach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego”. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną m.in. rodzaje taśmy filmowej, a także odbędzie się projekcja kronik związanych z warszawskimi ogrodami oraz filmu dla dzieci.

Swoje miejsce na pikniku znajdą także fotografie przedstawiające przyrodę. Wystawa pt. „Najpiękniejsze klejnoty natury”, na którą złożą się wybrane zdjęcia ze zbioru Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, poświęcona jest blaszkowym kryształom śniegu; powiększenia wykonane na bazie oryginalnych dziewiętnastowiecznych zdjęć na szklanych płytkach.

Warszawski Piknik to także okazja do wzięcia udziału w spotkaniach i warsztatach. W tym roku w Ogrodzie Botanicznym gościć będą m.in. dyrektor stołecznego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego dr Andrzej G. Kruszewicz czy prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Małgorzata K. Piekarska.

Warszawski Piknik Archiwalny jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów, ustanowionego w 2007 r. Wydarzenie gromadzi archiwalne i muzealne instytucje z całej Polski, umożliwiając nie tylko prezentację najcenniejszych dokumentów z ich zbiorów, ale także zapoznanie z ich ofertą edukacyjną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl