fot. v=https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL

Holenderscy rolnicy rozmawiali w Warszawie o przyszłości europejskiego rolnictwa

Organizatorzy rolniczych protestów w Holandii złożyli w czwartek wizytę w Warszawie. Spotkali się m.in. z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Henrykiem Kowalczykiem.

Władze Holandii chcą radykalnie ograniczyć emisję tlenków azotu aż o 70 procent do 2030 roku. To uniemożliwi rolnikom stosowanie odpowiedniej ilości nawozów. Holenderskie media wyliczyły, że w wyniku restrykcji sprzedaż bydła spadnie o 30 proc., a z mapy Królestwa Niderlandów zniknąć może nawet 25 procent gospodarstw. Oburzeni rolnicy wyszli na ulice całego kraju. Od miesiąca walczą o swoje prawa.

Protestujących siłą powstrzymuje policja, nawet przy użyciu broni. Rolnicy nie poddają się i kontynuują blokowanie autostrad. Na jezdnię wysypują obornik i podpaloną słomę.

https://twitter.com/Resist_05/status/1552631515216891904?s=20&t=UsH4otbXicnH22UxyTc_cA

Przedstawiciele holenderskich rolników byli w czwartek w Warszawie. Wraz z organizacjami rolniczymi z Polski, Litwy i Grecji spotkali się z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Henrykiem Kowalczykiem.

– Wszyscy razem, jednym głosem mówiliśmy o potrzebie zjednoczenia się europejskiego rolnictwa i potrzebie zatrzymania zielonego ideologicznego szaleństwa, które do nas płynie z Brukseli, a które ogranicza rolnictwo – mówił po spotkaniu w resorcie rolnictwa prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik.

https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1552601082345447430?s=20&t=61uONNNzLQT0-B6TtaJfSg

W rolników uderza obecnie wojna na Ukrainie oraz jej konsekwencje. To przede wszystkim radykalnie rosnące koszty produkcji – zwrócił uwagę ekonomista z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. Wojciech Piontek.

– Wzrasta cena energii, paliwa, ceny środków produkcji roślin. (…) Pojawia się niepewność co do tego, po ile się sprzeda, czy się sprzeda i jak się sprzeda – wskazał porf. Wojciech Piontek.

Konsekwencje wojny dotykają każdej formy prowadzenia gospodarstwa – od hodowców trzody po uprawę roślin. Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Antoni Skóra, podkreślił, że wraz z cenami gazu w górę poszły ceny nawozów.

– Nawozów, których składniki importowaliśmy – bo swoich nie mieliśmy na tyle, ile trzeba – i które potrzebują zużycia bardzo dużo energii. (…) To są najpoważniejsze elementy, które zadecydowały o mniejszej opłacalności – powiedział Antoni Skóra.  

Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że w obliczu kryzysu europejski rolnik powinien być wspierany, a nie kolejny raz atakowany.

„Mówienie w tym czasie o redukcji produkcji żywności jest po prostu nieodpowiedzialne. Kwestionuję niedawne projekty Komisji Europejskiej dotyczące szybkiego wprowadzenia redukcji stosowania pestycydów o 50 procent. To spowoduje spadek produkcji” – zauważył minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Mimo, że rolnicy z Europy na co dzień konkurują, dziś mówią jednym głosem. Chcą razem zwrócić się przeciwko polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Musimy otworzyć oczy Brukselskim decydentom – wskazał szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Sławomir Izdebski.

– Trzeba pokazać środowiskom liberalno-lewicowym, że dojenie krów to nie jest gwałcenie, że hodowla zwierząt jest czymś normalnym. Człowiek przez tysiące lat żył w środowisku naturalnym razem ze zwierzętami i niech tak zostanie – powiedział Sławomir Izdebski.

Holenderscy rolnicy już przekonali się, co oznacza narzucona przez Unię polityka. Następna może być Polska – zaznaczył Jos Ubels, organizator protestów w Holandii.

– Rolnictwo jest podstawą życia. Dlatego walczy o to cała Holandia. Mamy duże wsparcie i czujemy takie samo wsparcie z Polski – mówił Jos Ubels.  

Rolnicy z Europy wraz z polskimi organizacjami wzięli też udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych. Debacie przewodniczył poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

– Mam nadzieję, że polskie organizacje rolnicze będą równie silne, jak holenderskie, (…) które powiedziały dość, więcej się nie da – podkreślił poseł Jarosław Sachajko.

Zjednoczone europejskie organizacje liczą, że uda się też spotkać z unijnym komisarzem ds. rolnictwa, Januszem Wojciechowskim.

– Od wielu miesięcy prosimy o spotkanie z nami. (…) Mieliśmy nadzieje, że Polak, który jest komisarzem rolnictwa, wykaże się duży zrozumieniem do pomysłu spotkania się z nim. Mam nadzieję, że do tego spotkania dojdzie. Jeszcze nie doszło – zwrócił uwagę Szczepan Wójcik.

Organizacje rolnicze kolejny raz zwróciły się z prośbą o spotkanie z unijnym komisarzem, aby porozmawiać o wyzwaniach dla europejskiego rolnictwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl