fot. twitter.com

ONZ: W środę nadzwyczajna sesja Zgromadzenia Ogólnego ws. Strefy Gazy

Na nadzwyczajnej sesji zbierze się w środę Zgromadzenie Ogólne ONZ. Posiedzenie ma być poświęcone sytuacji w Strefie Gazy, w tym zapewnieniu ochrony palestyńskim cywilom – poinformowała w piątek francuska agencja AFP.

Nadzwyczajna sesja odbędzie się na prośbę krajów arabskich. W trakcie obrad ma być poddany pod głosowanie projekt rezolucji wzywającej do międzynarodowej ochrony Palestyńczyków w Strefie Gazy i pośrednio potępiającej działania Izraela.

Na początku czerwca USA zawetowały podobny projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W przeciwieństwie do rezolucji przejętych przez RB ONZ, rezolucje Zgromadzenia Ogólnego, w którym nikt nie ma prawa weta, nie są wiążące.

W piątek czterech Palestyńczyków zginęło wskutek użycia ostrej amunicji przez wojsko izraelskie podczas kolejnych demonstracji Palestyńczyków wzdłuż granicy Strefy Gazy. Wszystkich rannych było tego dnia ponad czterystu.

Armia izraelska ogłosiła, że w demonstracjach zorganizowanych w pięciu punktach wzdłuż granicy ze Strefą Gazy uczestniczyło 12 tys. Palestyńczyków.

Ocenia się, że od 30 marca, gdy rozpoczęły się cotygodniowe protesty w Strefie Gazy odbywające się pod hasłem „Wielkiego Powrotu”, a polegające na szturmowaniu izraelskich zasieków granicznych, aby pokazać, że mieszkańcy Strefy mają prawo powrotu do miejsc zamieszkania, skąd zostali wygnani po 1948 r., zginęło łącznie co najmniej 129 Palestyńczyków.

PAP/RIRM

drukuj