Jest stanowisko UE na szczyt klimatyczny w Warszawie

Unijni ministrowie ds. środowiska uzgodnili wspólne stanowisko na szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie.

„To sukces, bo tekst nie zawiera wezwania do podwyższenia przez UE celu redukcyjnego CO2 w 2014 r.” – powiedział minister środowiska Marcin Korolec.

Po kilku godzinach negocjacji w Luksemburgu ministrowie uzgodnili wspólną deklarację, której wymowa została złagodzona względem projektu.

Europoseł PiS Konrad Szymański podkreśla, że dobrze się stało, ale nie ma co przesadzać z atmosferą nadzwyczajnego sukcesu.

– W 2014 roku do wszystkich nagle dotrze, że nie ma możliwości politycznego manewru. Mamy wybory w środku roku, Parlament nie będzie pracował, więc zaostrzenia polityki i tak by nie było. Problemem, niestety jest to, że UE utrzymuje, iż przed rokiem 2020 może dojść do zaostrzenia celów redukcyjnych, a już na pewno musi do nich dojść po roku 2020. To niestety jest już przegłosowanym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego i wokół tego należy koncentrować uwagę. Dobrze, że ten postulat nie pojawia się w kolejnym dokumencie. Natomiast to, że nie pojawia się akurat w tym dokumencie nie zamyka problemu, że będzie do nas wracał w najbliższych latach – zaznaczył europoseł.

Na listopadowym szczycie klimatycznym ONZ w Warszawie (COP 19) wystartują m.in. negocjacje w sprawie globalnego porozumienia klimatycznego, które mają się zakończyć w Paryżu w 2015 roku. Nowe porozumienie obowiązywałoby od 2020 roku.

RIRM 

drukuj