Ruszają konwoje ONZ z pomocą dla ofiar głodu i zimy w Syrii

Dziś lub jutro do mieszkańców trzech syryjskich miast – odciętych od świata z powodu działań militarnych – trafi międzynarodowa pomoc humanitarna. Konwoje zapowiedział w piątek w rzecznik Światowego Programu Żywnościowego ONZ, Abeer Etefa.

Zgromadzono już potrzebną pomoc: mąkę, ryż, cukier, sól olej oraz konserwy. Teraz chodzi o jej dostarczenie na miejsce – powiedział rzecznik.

Konwoje z pomocą wyruszą na miejsce w niedzielę lub w poniedziałek – potwierdza przedstawiciel biura Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Syrii, Paweł Krzysiek.

Chodzi o pomoc dla trzech syryjskich miast – Fua i Kefraja w prowincji Idlib oraz Madaja w pobliżu Damaszku.

W mieście Madaja, obleganym od sześciu miesięcy przez armię syryjską i sprzymierzone z nią oddziały ruchu Hezbollah, schroniło się około 40 tys. osób. Są one narażone na bardzo trudne warunki pogodowe z powodu srogiej zimy. Według danych międzynarodowej organizacji Lekarze bez Granic (MsF) w mieście tym od 1 grudnia z powodu głodu zmarły już 23 osoby.

Z kolei w położonych na północy kraju szyickich miejscowościach Fua i Kefraja, w prowincji Idlib, przebywa aktualnie około 20 tys. osób. Miasta te są oblegane przez oddziały umiarkowanej opozycji islamskiej.

„Ludzie ci są narażeni na głód. Najbardziej potrzebne są dziś lekarstwa oraz odżywki dla niemowląt, ponieważ niedożywione matki nie mają pokarmu” – podkreślił Paweł Krzysiek.

Jak ocenił, dostarczenie pomocy będzie trudne logistycznie, gdyż konwoje muszą przejeżdżać przez terytoria poddane kontroli zwalczających się grup militarnych.

Według ONZ trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 250 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl