ONZ o sytuacji w Syrii: ponad 30 tys. ludzi musiało opuścić domy w związku z atakami

Ponad 30 tys. ludzi musiało opuścić swoje domy w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii w związku z atakami, których dokonują tam od ub. tygodnia siły syryjskie wspierane przez sojuszników – podała w poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ostatnim wzrostem przemocy, który spowodował przesiedlenie ponad 30 tysięcy osób” – podkreślił rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA) David Swanson.

Poinformował, że „od 1 do 9 września w Idlibie przesiedliły się 30 542 osoby”.

 „Zarejestrowaliśmy 30 542 kobiet i dzieci, ale także mężczyzn, którzy zostali wysiedleni z południowego i południowo-zachodniego Idlibu, a także z północy i północnego zachodu sąsiedniej prowincji Hama” – sprecyzował David Swanson.

Dodał, że większość „przeniosła się północ Idlibu (…) niedaleko granicy z Turcją”.

Wojska syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, wspierane przez siły rosyjskie i irańskie, przygotowują się od kilku tygodni – według doniesień medialnych – do szturmu na pełną skalę na Idlib, który jest ostatnią enklawą walczących z Baszarem el-Asadem syryjskich rebeliantów.

Od zeszłego tygodnia syryjska artyleria, wspierana przez rosyjskie lotnictwo, bombarduje Idlib i sąsiednie tereny opanowane przez rebeliantów. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w atakach tych zginęło kilku cywilów.

ONZ, wiele państw i organizacje pomocowe obawiają się, że w Idlibie dojdzie do katastrofy humanitarnej. Zgodnie z szacunkami ONZ w Idlibie przebywa obecnie ok. 3 mln ludzi, z czego połowę stanowią wysiedleni z innych części kraju, w których toczyły się ostre walki. Większość to cywile, ale są tam też organizacje terrorystyczne, w tym dżihadyści, zagraniczni bojownicy i zbrojne grupy opozycyjne.

Rebelianci kontrolują większość prowincji Idlib i małe części prowincji Latakia, Hama i Aleppo.

PAP/RIRM

drukuj