[TYLKO U NAS] Min. M. Gróbarczyk: Nie widzę podstaw, by zablokować inwestycję przekopu Mierzei Wiślanej. Bezpieczeństwo Polski jest nadrzędne

Nie widzę żadnych podstaw ku temu, aby można było zablokować inwestycję przekopu Mierzei Wiślanej. Działania Rosji są polityczne – mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Rosyjski wiceminister rolnictwa pisze do Komisji Europejskiej w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Twierdzi m.in., że zagraża ekologii Zalewu Wiślanego. To kolejna próba zablokowania tej strategicznej dla Polski inwestycji – odpowiada na zarzuty polski minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej [czytaj więcej].

– Nie dziwi nas fakt takiego zachowania strony rosyjskiej. Wielokrotnie wspominałem, że Federacja Rosyjska będzie używać tego typu argumentów, bo nie są to pierwsze doświadczenia w tym temacie. Prowadzimy rozmowy bilateralne w różnych obszarach m.in. właśnie w obszarze Zalewu Wiślanego w zakresie rybołówstwa. Ten temat jest i był podnoszony przez stronę rosyjską. Dziwi nas jednak fakt, że ekologia w Rosji nigdy nie miała większego znaczenia, natomiast ta kwestia jest podnoszona w ramach negocjacji, gdzie inwestycja jest niezwykle ekologiczna, bo poprawia warunki w zakresie składu wody w Zalewie. W Europie Zachodniej tego typu inwestycje są realizowane na porządku dziennym. Bezwzględnie jest to działanie mające na celu polityczne zablokowanie tej inwestycji – wskazał Marek Gróbarczyk.

Minister zwrócił uwagę, iż jest jeden zasadniczy argument nadrzędny w stosunku do realizacji tej inwestycji – bezpieczeństwo Polski.

– Wschodnia granica Polski, przede wszystkim Zalew, nie jest w żaden sposób kontrolowany przez stronę unijną, polską, natowską, bo to przecież wschodnia flanka NATO. Wszystkie decyzje o ilości jednostek wpływających na Zalew Wiślany wymagają zgody strony rosyjskiej, jest to rzecz niedopuszczalna w świetle przede wszystkim suwerenności i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. To bezpieczeństwo jest nadrzędnym elementem, który nie może w żaden sposób zablokować tej inwestycji. Polska przywiązując ogromną wagę do spraw środowiskowych zdecydowała się na budowę podłóg obostrzeń związanych z ochroną środowiska (…).  Nie widzę żadnych podstaw ku temu, aby można było zablokować tę inwestycję – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Minister odniósł się także do przedstawionego kilka dni temu Programu Rozwoju Retencji. [czytaj więcej]. Ten temat również wpisuje się w bezpieczeństwo Polski – zapewnił Marek Gróbarczyk.

– Niedobory wody, które są na znaczącym poziomie w Polsce mają przełożenie na bezpieczeństwo naszego kraju. Jeśli chodzi o statystyki zasobów wody jesteśmy w hierarchii unijnej na jednym z ostatnich miejsc, za nami jest tylko Hiszpania. Wydaje się, że Polska nie powinna mieć z tym problemu, a jednak okazuje się, że polityka poprzedników zmierzała do tego, żeby tylko i wyłącznie zabezpieczać Polskę pod kątem budowy wałów, natomiast całkowicie odsunięto od realizacji budowę zbiorników gromadzących wodę. Okazuje się, że tylko na poziomie 6 proc. mamy możliwość zatrzymywania wody, która znajduje się w naszym kraju (…). Oczywiście nie zabezpieczymy się w 100 proc., bo walka z powodzią czy suszą jest niezwykle trudna. Program ma na celu dwukrotne podniesienie zasobów wody w Polsce – zaznaczył szef resortu.

Cała rozmowa z ministrem Markiem Gróbarczykiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl