fot. mgm.gov.pl

Rozpoczęcie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Zostanie dziś wbita pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Symboliczny gest ma być uwieńczeniem wieloletnich starań o budowę nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. W uroczystościach udział weźmie prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Przekop Mierzei Wiślanej jest inwestycją kluczową. Inwestycją, która ma gospodarczo ożywić Warmię i Mazury. Od 2 tygodni prowadzone są wstępne pomiary w miejscu planowanej budowy kanału żeglugowego. Inwestor, którym jest Urząd Morski, czeka już na wydanie decyzji środowiskowej. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego. Ostatnim dokumentem będzie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji. Dzisiejsza uroczystość to niewątpliwie wielki dzień nie tylko dla samego Elbląga, ale również jego mieszkańców.

W miejscu planowanej budowy w Nowym Świecie nastąpi wbicie palików geodezyjnych, symboliczne rozpoczęcie budowy poprzez wbicie łopaty oraz próbny odwiert geodezyjny. W sprawie przekopu Mierzei Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie prowadzi konsultacje społeczne. W związku z tym wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z dostępną dokumentacją. Uwagi i wnioski w tej sprawie można składać ustanie, pisemnie albo drogą elektroniczną do 3 listopada, czyli dnia zakończenia konsultacji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj