fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Prezydent A. Duda oraz premier M. Morawiecki odwiedzą teren przekopu Mierzei Wiślanej

Prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim odwiedzą dziś teren przekopu Mierzei Wiślanej, aby przeanalizować postępy w inwestycji.

Obecnie na terenie Mierzei Wiślanej trwa budowa kanału żeglugowego. Będzie on nową drogą wodną łączącą Zalew Wiślany i port w Elblągu z Zatoką Gdańską. Budowa prowadzona jest na całej szerokości Mierzei. Wykonawcy zapewniają, że prace idą zgodnie z harmonogramem. W zeszłym tygodniu otwarto jeden z dwóch mostów nad kanałem.

– Jeszcze rok temu widzieliśmy pozostałości po wycince, a dzisiaj mamy nowy most. (…) Otwieramy wakacyjną drogę na Mierzeję Wiślaną i z Mierzei Wiślanej. Mamy nadzieję że będzie to bardzo bezpieczna droga – mówił w dzień otwarcia mostu wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Bliźniaczy Most Północny, bliżej Zatoki Gdańskiej, jest scalany i ma być gotowy jesienią. Mosty będą otwierane naprzemiennie, co wykluczy wstrzymywanie ruchu samochodów.

– One będą ze sobą zespolone i będą pracowały tak, aby ruch był niekolizyjny – wyjaśnił wiceminister Marek Gróbarczyk.

W lipcu mają się rozpocząć prace zasadnicze na obudowie rzeki Elbląg do portu w Elblągu. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej, obejmujący także budowę mostu w Nowakowie. Już w przyszłym roku pierwsze statki będą mogły wpłynąć na Zalew Wiślany bez konieczności pytania o zgodę strony rosyjskiej.

TV Trwam News

drukuj