fot. PAP/Maciej Kulczyński

Ostatni żołnierze wrócili z misji w Afganistanie do Polski

Zakończyła się polska misja w Afganistanie. Polscy żołnierze byli tam obecni prawie 20 lat. 

To była jedna z najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego. W Afganistanie polscy żołnierze byli obecni prawie 20 lat.

Po II wojnie światowej, obok misji irackiej, misja w Afganistanie była największym wyzwaniem, przed jakim stanęło Wojsko Polskie. Ten egzamin został zdany na ocenę celującą – powiedział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

W środę do Polski wrócili żołnierze z ostatniej, trzynastej, zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Na lotnisku we Wrocławiu przywitał ich szef resortu obrony narodowej.

– Zakończyła się misja polska w Afganistanie. To była decyzja sojusznicza. Wypełniliście misję, udowodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są gotowi wspierać naszych sojuszników zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Misja w Afganistanie dla polskich żołnierzy była prawdziwą próbą charakteru.

– Zaczynaliśmy walkę z terroryzmem na początku XXI wieku. Następnie przechodziliśmy do działań przeciwterrorystycznych połączonych z działalnością doradczą. Skończyliśmy misją doradczo-szkoleniową – wyjaśnił dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni Tomasz Piotrowski.

Polskie Wojsko na miejscu działało nie tyko militarnie. Wspierało ludność cywilną, budowało drogi, szkoły i szpitale. Dla niektórych była to, niestety, ostatnia misja.

– Były ofiary śmiertelne – 43 żołnierzy i jeden pracownik cywilny, a także kilkuset żołnierzy rannych, którzy w większym albo mniejszym stopniu będą odczuwali skutki tego zaangażowania – powiedział gen. broni Tomasz Piotrowski.

W misji w Afganistanie uczestniczyło ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników MON.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl