fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia sołtysom w dniu ich święta

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę życzenia sołtysom z okazji ich święta. „Sołtys to ktoś, kto wzbudza zaufanie, cieszy się szacunkiem i autorytetem” – podkreślił w liście do przedstawicieli lokalnych społeczności.

Prezydent w liście zauważył, że sołtysi społecznościom wiejskim w Polsce przewodzą od blisko ośmiu stuleci.

„Reprezentują je, służą im radą, pomocą, wsparciem. Sołtys to ktoś, kto wzbudza zaufanie, cieszy się szacunkiem i autorytetem. Ktoś, kto zna swoich sąsiadów, rozumie ich punkt widzenia, ich radości i troski, problemy i aspiracje” – napisał Andrzej Duda.

Podkreślił, że „z prawdziwym uznaniem wita fakt”, że wśród sołtysów jest obecnie tak wiele kobiet.

„Dzisiaj sołtysi, jako bezpośredni reprezentanci swoich wspólnot lokalnych, współtworzą odrodzony samorząd terytorialny” – czytamy w liście.

Prezydent podkreślił, że w oparciu o mandat, którzy sołtysi uzyskali od swoich wyborców, mają oni „realną możliwość, aby aktywizować mieszkańców sołectw i gmin, skłaniać ich do tego, aby włączali się w decydowanie o sprawach dla nich najważniejszych”.

„Z rozmów z sołtysami czerpię zawsze cenną wiedzę o życiu polskiej wsi” – zaznaczył Andrzej Duda.

Podkreślił, że wie, „jak wiele ważnych, pozytywnych, ogromnie potrzebnych zmian dokonało się w małych ojczyznach właśnie z inicjatywy sołtysów”.

„Z okazji Dnia Sołtysa życzę Państwu, aby sprawowanie tej zaszczytnej funkcji przynosiło Państwu wiele osobistej satysfakcji oraz radości z dobrych owoców Państwa działań. Życzę wytrwałości i powodzenia we wszystkich Państwa inicjatywach i przedsięwzięciach. Niech dzięki Paniom i Panom Sołtysom polskie wsie wciąż pięknieją, stają się coraz bardziej zamożne i nowoczesne” – napisał prezydent.

* * *

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Sołtysi!

Od blisko ośmiu stuleci społecznościom wiejskim w Polsce przewodzą sołtysi. Reprezentują je, służą im radą, pomocą, wsparciem. Sołtys to ktoś, kto wzbudza zaufanie, cieszy się szacunkiem i autorytetem. Ktoś, kto zna swoich sąsiadów, rozumie ich punkt widzenia, ich radości i troski, problemy i aspiracje. Z prawdziwym uznaniem witam fakt, iż wśród sołtysów jest obecnie tak wiele kobiet – Pań, które codzienną pracę w swoich gospodarstwach oraz sprawowanie odpowiedzialnej funkcji społecznej łączą często z działalnością w wiejskich organizacjach i stowarzyszeniach.

Dzisiaj sołtysi, jako bezpośredni reprezentanci swoich wspólnot lokalnych, współtworzą odrodzony samorząd terytorialny. Warto to podkreślić, bowiem w oparciu o mandat, który uzyskali Państwo od swoich wyborców, mają Państwo szczególny tytuł i realną możliwość, aby aktywizować mieszkańców sołectw i gmin, skłaniać ich do tego, aby włączali się w decydowanie o sprawach dla nich najważniejszych. Gorąco do tego zachęcam, bo to właśnie Państwa głosy i opinie są wysłuchiwane ze szczególną uwagą. To Państwo – zaradni, cenieni gospodarze – dają osobisty przykład dbałości o te same sprawy, którymi żyją mieszkańcy Państwa miejscowości.

Z rozmów z sołtysami czerpię zawsze cenną wiedzę o życiu polskiej wsi. Wiem, jak wiele ważnych, pozytywnych, ogromnie potrzebnych zmian dokonało się w małych ojczyznach właśnie z inicjatywy sołtysów. Dzięki ich uporowi, energii i pomysłowości. Dlatego nie mam wątpliwości, że idea zrównoważonego rozwoju naszego kraju – to znaczy uczciwego uwzględniania potrzeb i postulatów zarówno środowisk miejskich, jak i wiejskich – cieszy się Państwa poparciem. Ci, którzy od pokoleń żywią i bronią, ci, którzy jako hodowcy, jako producenci artykułów rolnych i spożywczych wypracowują coraz większą część polskiego bogactwa, mieszkańcy wsi i małych miast – są pełnoprawnymi obywatelami. W państwie, które razem budujemy, w Polsce demokratycznej, sprawiedliwej i praworządnej, będącej wspólnym dobrem wszystkich grup społecznych i środowisk zawodowych, ich prawa i słuszne oczekiwania są i będą szanowane. Ufam, że w to wielkie dzieło odnowy Rzeczypospolitej włączą się wszyscy, którym leży na sercu nasze wspólne dobro oraz pomyślność naszych dzieci i wnuków. Wszyscy, którzy kierują się poczuciem odpowiedzialności za sprawy lokalne i równomierny rozwój całego kraju.

Z okazji Dnia Sołtysa życzę Państwu, aby sprawowanie tej zaszczytnej funkcji przynosiło Państwu wiele osobistej satysfakcji oraz radości z dobrych owoców Państwa działań. Życzę wytrwałości i powodzenia we wszystkich Państwa inicjatywach i przedsięwzięciach. Niech dzięki Paniom i Panom Sołtysom polskie wsie wciąż pięknieją, stają się coraz bardziej zamożne i nowoczesne.

Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

PAP/RIRM/prezydent.pl

drukuj