fot. PAP/Artur Reszko

Wyremontowano klasztor w Wigrach

Wyremontowano klasztor pokamedulski w Wigrach. Obiektem opiekuje się Fundacja Wigry Pro. Teraz będzie się tam rozwijać działalność edukacyjno-religijna – podkreślał poseł Jarosław Zieliński. 

Suwalszczyzna słynie z takich miejsc jak klasztor podominikański w Sejnach i klasztor pokamedulski w Wigrach.

– To są perły naszej kultury, architektury i historii oraz świadectwo wielkiego dorobku przeszłości – ocenił poseł Jarosław Zieliński.

Klasztor został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku przez zakon kamedułów. Jednak już w 1796 roku został skonfiskowany przez władze pruskie.

– Cel, który został wyznaczony ojcom kamedułom przez fundatora króla Jana Kazimierza, to dziękczynienie za wolność ojczyzny. Jednak to także zadanie, misja i modlitwa w intencji ojczyzny, aby Bóg ustrzegł od wszelkich niebezpieczeństw, klęsk, kataklizmów. Kameduli wypełniali ten cel – powiedział ks. bp Jerzy Mazur, biskup ordynariusz diecezji ełckiej.

W czasie II wojny światowej zniszczony został prawie cały obiekt z wyjątkiem kościoła. Odbudowano go dopiero po wojnie. Przez długi czas obiekty były zaniedbane przez brak funduszy i opieki. Teraz klasztor pokamedulski w Wigrach został odnowiony.

– Dzięki temu, że polityka w Polsce wygląda tak, jak wygląda, mogliśmy zwiększyć budżet Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o 40 proc. Jednocześnie mogliśmy sprawniej wydawać tzw. środki europejskie. Dlatego mój resort otrzymywał dodatkowe środki – wyjaśnił Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Koszt remontu 10 eremów i wieży zegarowej w klasztorze pokamedulskim wyniósł ponad 21 mln zł – poinformował wicepremier, minister kultury.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl