fot. https://www.facebook.com/Pokamedulski.Klasztor.w.Wigrach/photos/

Pielgrzymka pracowników pomocy społecznej do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach we wspomnienie św. Brata Alberta

Za nami piąta pielgrzymka pracowników pomocy społecznej do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Podczas spotkania przybliżona została postać patrona pracowników socjalnych – św. Brata Alberta.

Do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach, we wspomnienie św. Brata Alberta, swojego patrona, przybyli w czwartek pracownicy pomocy społecznej oraz wolontariusze posługujący na co dzień w parafialnych zespołach charytatywnych.

W samo południe z ich udziałem sprawowana była Msza św., której przewodniczył ks. bp Adrian Galbas. Podczas homilii biskup pomocniczy diecezji ełckiej zachęcał do czerpania z postaci św. Brata Alberta.

– On pomagał z bliska. Przecież my dzisiaj nie mówimy o nim „pan Albert”, „dyrektor Albert”, „szef Albert”, tylko mówimy „Brat Albert”, ponieważ on z tymi, dla których był, był jak brat. Nie przychodził do pracy „od-do”, nie wydawał jedynie poleceń, nie pisał instrukcji. On obok tych ludzi spał, mył ich, dla nich przygotowywał posiłki, rozdawał im chleb, przynosił lekarstwa – mówił ks. bp Adrian Galbas SAC.

Po prostu im służył – wskazał dr Marek Oktaba z Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego.

– Brat Albert pracował jako pracownik socjalny. Nie pracował po to, żeby uzyskiwać pensję, tylko po to, żeby służyć i w tym dawał przykład nam wszystkim pracownikom socjalnym – dodał dr Marek Oktaba.

Po Eucharystii rozmawiano o nowych kierunkach rozwoju pomocy społecznej w Polsce.

– Chcemy iść w kierunku nowej strategii dotyczącej deinstytucjonalizacji, czyli odchodzenia od dużych placówek i przechodzenia do opieki kameralnej, rodzinnej, środowiskowej. Świadczenie usług bardziej na miejscu – w domach czy rozszerzonych formułach rodzinnych domów pomocy, czyli w takim zakresie, żeby jednostki były mniejsze, dawały łatwiejszy kontakt z osobami – mówił podczas spotkania Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Polityk dziękował pracownikom pomocy społecznej za ich zaangażowanie w trudnym czasie pandemii. Wręczył honorowe odznaczenia „Primus in Agendo” pracownikom i osobom współpracującym z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Suwałkach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl