fot. PAP/EPA

Wyruszyła ekumeniczna pielgrzymka z Białegostoku do Wilna

Blisko 400 osób wyruszyło dziś rano z Białegostoku w ogólnopolskiej pielgrzymce ekumenicznej do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie na Litwie. Pątnicy idą trasą przez Białoruś, do Wilna dotrą 24 sierpnia.

Z Białegostoku pielgrzymka wyruszyła po porannej Mszy św. w bazylice archikatedralnej, gdzie jest – wyświęcona w 1977 roku – kaplica Matki Bożej Miłosierdzia z kopią obrazu z Ostrej Bramy w Wilnie. W 1995 roku obraz znajdujący się w tej bazylice został ukoronowany koronami papieskimi.

W ciągu dziewięciu dni pątnicy przejdą prawie 300 km. Najdłuższy jest pierwszy etap, liczący 47 km. Pielgrzymi zakończą go w Sokółce. W niedzielę przekroczą polsko-białoruską granicę w Kuźnicy (Podlaskie) i dojdą do Grodna. Tam dołączy do nich ok. 80-osobowa grupa Polaków. Siódmego dnia wędrówki pątnicy przekroczą granicę białorusko-litewską.

Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę Białystok-Grodno-Wilno organizuje po raz 27. Archidiecezja Białostocka. Jej ekumeniczny charakter polega na tym, że uczestnicy wędrują przez tereny zamieszkane zarówno przez katolików, jak i prawosławnych, i są przyjmowani przez wiernych obu tych wyznań, często przez tamtejszą Polonię.

Pielgrzymi rokrocznie podkreślają ogromną życzliwość i pomoc, której tam doświadczają. Jeśli jest taka potrzeba i możliwość, w mijanych parafiach (zwłaszcza na Białorusi) zostawiają datki np. na konieczne inwestycje.

Tegoroczna pielgrzymka przebiega pod hasłem „W mocy Ducha”.

„Wpisujemy się w rok duszpasterski. Będziemy rozważali temat Ducha Świętego, zgłębiali jego rolę w Kościele i naszym życiu codziennym” – powiedział kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Żuk.

Poinformował też, że na Litwie dołączą do pielgrzymki hierarchowie Archidiecezji Białostockiej, z metropolitą Tadeuszem Wojdą. Na zakończenie pielgrzymki w Wilnie ma dojść do ślubu pary, która właśnie na pielgrzymce ekumenicznej poznała się, a w trakcie jej ubiegłorocznej edycji – zaręczyła się.

PAP/RIRM

drukuj