Trwają prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni komunistycznych

IPN w Białymstoku planuje poszerzenie terenu badań w poszukiwaniu szczątków ofiar zbrodni komunistycznych.

W zeszłym tygodniu zakończyły się kolejne prace badawcze w piwnicy białostockiego aresztu śledczego, gdzie – według przekazów historycznych – po wojnie funkcjonariusze komunistycznego aparatu represji wykonywali wyroki śmierci i grzebali polskich patriotów. IPN poinformował, że nie znaleziono szczątków ofiar.

W przyszłym roku Instytut zajmie się sprawdzeniem pozostałego obszaru aresztu – informuje prok. Janusz Romańczuk, szef pionu śledczego IPN w Białymstoku. Ponadto – jak dodaje naczelnik – IPN przygotowuje się do zbadania nowego miejsca w centrum Białegostoku.

– Trwają przygotowania do sprawdzenia obszaru na terenie Białegostoku. Według posiadanych informacji, w krótkim czasie po zakończeniu II wojny zakopywano tam i przywożono zwłoki ofiar komunistycznych. Po dokonaniu określonych sprawdzeń, po potwierdzeniu tych informacji w przyszłym roku nie wykluczamy przeprowadzenia tam również prac badawczych – zapowiedział prok. Janusz Romańczuk.

IPN ponawia apel do rodzin ofiar z białostockiego więzienia, które nie przekazały jeszcze materiału genetycznego do badań porównawczych, by to zrobiły.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl