fot. https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN

Łódzki IPN: znaleziono szczątki trzech chłopców zamordowanych w obozie koncentracyjnym dla dzieci

Na cmentarzu św. Wojciecha w Łodzi podczas prac ekshumacyjnych odnaleziono szczątki trzech nastoletnich chłopców zamordowanych w niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej – podał w piątek zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Na cmentarzu św. Wojciecha w Łodzi przy ul. Kurczaki od 6 do 9 listopada 2023 roku przeprowadzono drugi etap ekshumacji szczątków dzieci – ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

„Odnaleziono szczątki trzech osób, przypuszczalnie należące do nastoletnich chłopców, którzy ponieśli śmierć w obozie w 1944 r.: Edmunda Agacińskiego, Tadeusza Kalbarczyka i Henryka Słaboszewskiego. Według zachowanych informacji Edmund został zastrzelony przez niemieckiego strażnika podczas próby ucieczki, a Tadeusz i Henryk zmarli w wyniku ciężkich warunków i chorób panujących w obozie” – przekazano w piątkowym komunikacie IPN.

Tożsamość ofiar mają potwierdzić badania genetyczne.

Podczas prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w lipcu br. w bezimiennym grobie odnaleziono szczątki należące prawdopodobnie do torturowanego i zmarłego w obozie w 1944 r. 16-letniego Zdzisława Kafarskiego.

1 grudnia 1942 roku utworzono niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci. Powstał on na terenach wyodrębnionych z Litzmannstadt Ghetto. Okupanci więzili tam dzieci i młodzież polską od 2. do 16. roku życia, ale z relacji więźniów wynika, że Niemcy przetrzymywali tu nawet kilkumiesięczne niemowlęta.

„Nie miałem jeszcze trzech lat, kiedy tu trafiłem razem z bratem. Wciąż mam pod powiekami kilka obrazów z tamtych strasznych dni” – mówił Jerzy Jeżewicz we wrześniu 2022 roku podczas spotkania ocalałych z obozu

Dzieci przetrzymywane były w prymitywnych warunkach, niewolniczo pracowały, były torturowane. Najczęściej podaje się, że w obozie życie straciło kilkaset dzieci, a w sumie przez obóz przeszło około trzy tysiące dzieci.

W czerwcu 2021 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka, Mikołajem Pawlakiem i Instytutem Pamięci Narodowej powołali Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Ma ono upowszechnić wiedzę o osadzonych w niemieckim obozie. Muzeum funkcjonuje w tymczasowej siedzibie przy ul. Piotrkowskiej 90. Wkrótce ma rozpocząć się budowa siedziby placówki na terenach dawnego obozu na Bałutach.

„Dzieci, które straciły życie w czasie II wojny światowej, zostaną godnie upamiętnione. Pomnik, który już wkrótce powstanie na cmentarzu rzymskokatolickim pod wezwaniem świętego Wojciecha w Łodzi, będzie miejscem przypominającym o tragedii najmłodszych ofiar totalitarnych Niemiec” – podkreślił latem br. dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi, dr Ireneusz Maj.

https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN/status/1722903501271965838

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl