Nowelizacja ustawy o prokuraturze

Likwidacja prokuratury wojskowej w dotychczasowej formie oraz ograniczenie liczebności prokuratorów w Instytucie Pamięci Narodowej – to propozycja nowelizacji ustawy o prokuraturze.

Kontrowersje budzi fakt, że prokuratorzy z wojska zachowają swoje przywileje, z  kolei śledczy z IPNu, którzy będą niepotrzebni w Komisji Głównej wrócą do prokuratur, z których przybyli do pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej.

Prof. Mieczysław Ryba – historyk i były członek kolegium IPN zwraca uwagę, że połączenie obu prokuratur przy jej likwidacji wydaje się być celowe.  Wyjaśnił, że likwidacja prokuratury IPNu osłabia zdolności śledcze instytutu. W obecnej sytuacji, gdy mamy do czynienia z recydywą komunizmu w różnych aspektach, szczególnie w tych aspektach kulturowych, historycznych IPN wydaje się być niepotrzebny.

Audio MP3
Pobierz

Prof. Mieczysław Ryba powiedział też, że prokuratura wojskowa wpisuje się w kontekst dawnych służb WSI; w kontekst tradycji popeerelowskiej. To jest dosyć charakterystyczne dla tej władzy, która stara się w taki sposób postępować – dodaje prof. Mieczysław Ryba.

Audio MP3
Pobierz
drukuj