fot. PAP/Artur Reszko

[TYLKO U NAS] Dr K. Nawrocki: Instytut Pamięci Narodowej jest owocem Polski wolnej, suwerennej, demokratycznej i niepodległej

Instytut Pamięci Narodowej jest owocem Polski wolnej, suwerennej, demokratycznej i niepodległej. Instytucja powstała w 1998 roku jako wyraz kompromisu środowisk parlamentarnych. To podmiot, który ma za zadanie przywracać sprawiedliwość transformacyjną w Polsce m.in. na płaszczyźnie badań naukowych. To największa instytucja w całej Europie, która bada XX wiek, a w ramach swojego funkcjonowania ma wielu znawców tego okresu (…). Szczególnie środowiskom postkomunistycznym – a dzisiaj te środowiska są częścią sceny politycznej w całej Europie – nie podoba się działalność IPN-u, który opisuje losy byłych postkomunistów, funkcjonariuszy SB czy tajnych współpracowników – mówił dr Karol Nawrocki, historyk, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Dr Karol Nawrocki odniósł się do historii i działalności Instytutu Pamięci Narodowej.

– Instytut Pamięci Narodowej jest owocem Polski wolnej, suwerennej, demokratycznej i niepodległej. Instytucja powstała w 1998 roku jako wyraz kompromisu środowisk parlamentarnych. To podmiot, który ma za zadanie przywracać sprawiedliwość transformacyjną w Polsce m.in. na płaszczyźnie badań naukowych. To największa instytucja w całej Europie, która bada XX wiek, a w ramach swojego funkcjonowania ma wielu znawców tego okresu. IPN przekłada badania naukowe na język edukacji – mówił prezes IPN.

– To instytucja gromadząca archiwa byłych służb specjalnych niemieckiego nazizmu i rosyjskiego komunizmu. IPN ponadto poszukuje i ekshumuje naszych narodowych bohaterów (…). Mamy do czynienia z unikatową na całym świecie instytucją, która zajmuje się przywracaniem sprawiedliwości transformacyjnej na wielu polach aktywności – dodał.

Są środowiska, które nie są zadowolone z działalności Instytutu Pamięci Narodowej.

– IPN zajmuje się otwartą raną na ciele Rzeczpospolitej (…). Szczególnie środowiskom postkomunistycznym – a dzisiaj te środowiska są częścią sceny politycznej w całej Europie – nie podoba się działalność IPN-u, który opisuje losy byłych postkomunistów, funkcjonariuszy SB czy tajnych współpracowników. Te środowiska dążą w pewnych stopniu do likwidacji zarówno Instytutu Pamięci Narodowej, jak i suwerenności polskiej narracji w XXI wieku. IPN jest głębokim wyrazem polskiej niepodległości w prowadzeniu niezależnej narracji historycznej – podkreślił dr Karol Nawrocki.

Instytut Pamięci Narodowej dzień w dzień wykonuje ogromną pracę na rzecz odkłamywania historii.

– Instytut zgromadził największą ilość akt byłych służb specjalnych. To, co udało się przejąć i zabezpieczyć w dziesiątkach kilometrów akt, jest cały czas rodzajem zaplecza dla naszych naukowców. Nie wszystko udało się jeszcze opracować i opisać. Tony dokumentów nadal czekają na swoich historyków. Jeszcze wiele rzeczy zostało do zrobienia (…). Największym zadaniem jest dla nas dzisiaj przekładanie świata naukowego i narracji naukowej na powszechną świadomość Polaków o tym, czym był komunizm i nazizm. Najważniejszym zadaniem nie jest już gromadzenie dokumentów, ale ich opracowywanie i udostępnianie dla świata nauki oraz edukacji–  wskazał gość „Rozmów niedokończonych”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl