fot. flickr.com

IPN: „Zapal Światło Wolności” w rocznicę wybuchu stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków do wzięcia udziału w akcji „Zapal Światło Wolności” w 37. rocznicę wybuchu stanu wojennego. Do inicjatywy może przyłączyć się każdy, zapalając w czwartek o 19.30 świecę w oknie lub wirtualnie, na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

W 37. rocznicę wybuchu stanu wojennego symboliczne Światło Wolności zapłonie m.in. w oknach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem, oraz ks. abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce i ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Udział w akcji zapowiedział także ks. abp. Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak.

W ramach upamiętnienia 37 rocznicy wyprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w niedzielę odsłonięto mural przy ulicy Mariańskiej w Warszawie. 13 grudnia na stołecznym Stadionie Narodowym zabłyśnie okolicznościowy napis upamiętniający ofiary stanu wojennego.

Zainicjowana kilka lat temu przez Instytut Pamięci Narodowej akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych wielu Polaków wyrażało sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.

IPN przypomniał o tym, że w wigilię 1981 roku świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II, manifestując swoją jedność z rodakami. Do podobnego gestu wezwał Amerykanów również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan, który podczas bożonarodzeniowego orędzia powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

PAP/RIRM

drukuj