By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78192008

„Nasz Dziennik”: IPN ogłosi konkurs na nowy panteon na Łączce

IPN w najbliższych tygodniach ogłosi konkurs na budowę nowego Panteonu Narodowego w kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach.

Jak poinformował „Nasz Dziennik” prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, nastąpi to jeszcze jesienią.

Uroczystość pogrzebowa 22 bohaterów walczących o wolną Polskę, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, zbiegnie się mniej więcej w czasie z ogłoszeniem konkursu na budowę panteonu – mówi szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Historyk ma nadzieję, że nowe mauzoleum nie będzie wzbudzało polemik tak jak obecny panteon.

Mam nadzieję, że ten konkurs wyłoni koncepcję taką, która nie będzie budziła żadnych kontrowersji, a dla każdego będzie oczywiste, że mauzoleum, które stanie na Łączce, dla wszystkich będzie godnym miejscem upamiętnienia polskich bohaterów – zaznacza prof. Szwagrzyk.

Panteon Narodowy, który powstał w 2015 r., jest krytykowany m.in. za to, że jest zbyt skromny, a szczątki Żołnierzy Wyklętych spoczywają w małych schowkach. Wskazuje się, że bohaterowie tutaj pochowani zasługują na godniejsze upamiętnienie.

Pogrzeby na Łączce

W niedzielę, 22 września, odbędzie się na Łączce pochówek 22 osób zamordowanych w więzieniu na Mokotowie, których szczątki zostały w tym miejscu odnalezione, a następnie zidentyfikowane.

Uroczystości rozpoczną się od Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego. Następnie szczątki ofiar komunizmu odnalezione na Łączce zostaną przewiezione w orszaku na cmentarz Powązkowski w Warszawie, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe na terenie kwatery „Ł” – mówi prof. Szwagrzyk.

22 trumienki ze szczątkami ofiar zbrodni komunistycznych, które zostały odnalezione i zidentyfikowane, teraz zostaną pochowane w miejscu, gdzie w 2015 r. pochowane już były pierwsze szczątki ofiar odnalezionych na Łączce – dodaje.

„W pogrzebie udział wezmą rodziny żegnanych bohaterów, przedstawiciele władz, instytucji państwowych i organizacji patriotycznych. Zapraszamy do udziału w uroczystościach” – informuje w komunikacie IPN.

Będzie to uroczystość o charakterze państwowym. Nadajemy temu najwyższą rangę. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby oddać hołd naszym bohaterom, do uczestnictwa w tej niedzielnej uroczystości pogrzebowej. Pogrzeb po wielu, wielu latach – mówi szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Msza św. w katedrze rozpocznie się o godz. 13.00, a uroczystości na cmentarzu Wojskowym na Powązkach o 15.30. Wśród pochowanych będzie m.in. kpt. Lech Neyman ps. „Butrym”, żołnierz Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, odznaczony orderem Virtuti Militari. Został aresztowany wraz ze Stanisławem Kasznicą, ostatnim komendantem NSZ, skazany na karę śmierci i zamordowany w 1948 r.

Na Łączce spocznie także por. Zygmunt Jezierski ps. „Jastrząb”, „Orzeł”, żołnierz AK i NSZ. Dowodził własnym oddziałem, zamordowany w 1949 r. Porucznicy – Lucjan Minkiewicz ps. „Wiktor”, żołnierz AK, walczył w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. „Łupaszki”, i żołnierz oddziału mjr. Hieronima Zapory – por. Roman Groński ps. „Żbik”, zamordowany w 1949 r.

W wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł” i „ŁII” cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie w latach 2012-2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób. „Do tej pory udało się zidentyfikować 71 z nich. Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 zidentyfikowanych ofiar, odbyła się 27 września 2015 roku” – przypomina IPN.

Prace identyfikacyjne cały czas trwają. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, jeszcze w tym roku, na jego koniec, będzie kolejna konferencja identyfikacyjna, z nowymi nazwiskami – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Zenon Baranowski/”Nasz Dziennik”/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl