fot. PAP/Tomasz Gzell

P. Duda: NSZZ „Solidarność” złoży wniosek do prezydenta o oświadczenia lustracyjne RDS

NSZZ „Solidarność” zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy o opinię prawną w sprawie złożenia przez członków Rady Dialogu Społecznego oświadczeń lustracyjnych – poinformował w środę na konferencji prasowej szef Solidarności Piotr Duda.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego zobowiązuje jej członków do złożenia oświadczenia lustracyjnego. Jak zaznaczył szef „Solidarności”, RDS „musi być krystalicznie czysta, jeśli chodzi o lustrację”, dlatego jego związek zwróci się w tej sprawie do prezydenta.

„Dzisiaj Prezydium RDS zadecydowało, że zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy o opinię prawną w tym temacie, a jeśli ta opinia będzie negatywna, to o nowelizację tej ustawy. Dla nas interpretacja tej ustawy jest jasna i wygląda bardzo czytelnie. Powinniśmy te oświadczenia, jako członkowie RDS, składać. Jesteśmy instytucją zaufania publicznego” – powiedział szef NSZZ „Solidarność”.

Zadeklarował jednocześnie, że wszyscy członkowie „Solidarności” takie oświadczenie złożą, niezależnie od opinii prezydenta. On sam takie oświadczenie złożył w 2007 r.

„Teraz tylko potwierdzę je po raz kolejny, bo tak wynika z ustawy” – wyjaśnił.

PAP

drukuj