fot. pixabay.com

Postulaty „Solidarności” w sprawie transformacji energetycznej

Mechanizm finansowania transformacji gospodarczej na Śląsku, inwestycje w nowoczesne, bezemisyjne technologie węglowe oraz system osłon socjalnych dla pracowników sektora górniczego to kluczowe elementy związkowego projektu umowy społecznej związanego z transformacją górnictwa węgla kamiennego.

Związkowcy postulują m.in. Powołanie Śląskiego Funduszu Rozwoju, którego celem ma być odbudowa potencjału gospodarczego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Domagają się też gwarancji zatrudnienia w kopalniach, urlopów przedemerytalnych oraz 120 tys. zł odprawy dla odchodzących z pracy.

Szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek zwraca uwagę, że w związkowym projekcie znalazły się propozycje konkretnych inwestycji.

– Zapisaliśmy już literalnie jakie ewentualne inwestycje rząd powinien zrobić. Te ekologiczne oparte na węglu, różne nowoczesne systemy spalania – czy „błękitne paliwo” i inne, żeby rewitalizować niektóre zakłady, tak jak elektrownię Łaziska czy elektrownię Rybnik. Oni już ogłosili, że będą na gaz, ale my chcemy, żeby były rewitalizowane na węgiel, żebyśmy w okresie przejściowym 29 lat mieli gdzie spalać węgiel. Żeby nie było, że podpiszemy sobie umowę społeczną czy porozumienie na 29 lat, a okaże się, że za 10 lat nie będzie kto miał tego węgla spalać i to się wszystko skończy – wyjaśnia Bogusław Hutek.

Projekt umowy społecznej trafił już do Ministerstwa Aktywów Państwowych i Kancelarii Premiera. Wcześniej strona społeczna odrzuciła propozycję przygotowaną przez resort.

Negocjacje ostatecznej treści umowy mają rozpocząć się 25 stycznia w Katowicach.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl