W Szczecinie uczczono 35-lecie NSZZ „Solidarność”

Przed bramą Stoczni Szczecińskiej odbyły się uroczystości związane z 35 rocznicą Porozumień Sierpniowych. W 1980 roku zrozumieliśmy, że wspólnota może zwyciężyć – mówił dziś obecny w Szczecinie prezydent Andrzej Duda.

“Stoję przed ludźmi, którzy kładli podwaliny naszej wolności” – mówił Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że 35 rocznica Porozumień Sierpniowych jest wydarzeniem ważnym i przełomowym.

– Wtedy nie tylko zrozumieli moi rodacy, że są wspólnotą, ale też zrozumieli, że wspólnota może zwyciężyć, że władza stojąc przed milionami obywateli boi się po raz drugi wyciągnąć broń i otworzyć ogień – wskazał prezydent Polski.

Uroczystości związane z rocznicą Porozumień Sierpniowych trwają już od kilku dni. Wczoraj w Gdańsku odbył się m.in. koncert zatytułowany „My Naród”.

– Dzisiaj to dla nas wielkie święto. Przez ostatnie 35 lat NSZZ „Solidarność” łączył wszystkich Polaków w obronie praw pracowniczych i godności pracowniczej, ale także łączył w miłości do naszej ojczyzny. Aby kochać naszą ojczyznę, trzeba kochać ludzi – mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Prezydent Andrzej Duda dziękował w Gdańsku tym wszystkim, którzy tworzyli „Solidarność”. Dzięki temu – jak mówił – wreszcie mogli poczuć, że żyją w swoim kraju – kraju, który jest wolny, a nie zniewolony, w którym mogą się czuć wspólnotą, a nie, gdzie jeden jest szczuty na drugiego.

– Stanęli wtedy i zbudowali „Solidarność” i doprowadzili do tego, że Polska wyszła zza żelaznej kurtyny, że stała się suwerennym, niepodległym państwem, w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Gdyby nie oni, gdyby nie wy, nie byłoby tego – podkreślił Andrzej Duda.

Uroczystości jubileuszowe w Gdańsku zaplanowano na jutro. W południe w kościele św. Brygidy sprawowana będzie Msza św. Przewodniczył jej będzie ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Następnie zgromadzeni przejdą na pl. Solidarności.

Transmisja z Eucharystii na antenie TV Trwam i Radia Maryja.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj